Kiežby sme sa mýlili...

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

O plánoch na reštart kariéry Martina Réwaya počúvame pravidelne v lete posledné roky. Prečo v nás však slabne dôvera v toto "odhodlanie"?

Takú kariéru by nevymyslel ani ten najostrieľanejší hokejový životopisec.

Martin Réway bol pred niekoľkými rokmi považovaný za najväčší slovenský talent. Mal byť ťahúňom slovenskej reprezentácie, očakávalo sa, že v tomto veku už bude pravidelným členom niektorého z prvých tímov NHL.

Žiaľ, nič z toho sa nepremenilo na realitu.

Každý si je strojcom svojho šťastia. A aj keď Réwayovi do života vstúpili nejaké nečakané nepriaznivé okolnosti, je nutné dodať, že sám vlastným pričinením si môže za to, kde momentálne je.

Jeho kariéra je doslova popretkávaná kontroverziami. Nevedno, či sa v nich samotný hráč vyžíva, alebo si ho tieto udalosti nachádzajú samé. Isté je len to, že v hokejovom životopise má takýchto vecí viac ako úspechov.

Písal sa rok 2014. Réway po dvoch žiarivých sezónach v kanadskej juniorke ohlásil návrat do Európy. Dohodol sa so Spartou Praha. 42 zápasov, 44 bodov, aj vrátane play off. Fantázia. Cená za nováčika sezóny v českej extralige ho nemohla minúť. Navyše ako kapitán v tej sezóne priviedol dvadsiatku k zisku nečakaného bronzu, v siedmich zápasoch nazbieral deväť bodov.

Skvele rozbehol aj nasledujúcu sezónu. V Sparte opäť držal priemer zľahka viac ako bodu na zápas (14 duelov, 15 bodov). Za kontroverzných okolností však klub opustil. Až neskôr sám priznal, že v "sparťanskom" období rád chodil so spoluhráčmi na pivo a jeho ponocovanie sa stalo verejným tajomstvom.

(Nielen) tréner Vladimír Vujtek o Réwayovi hovoril ako o komplikovanej povahe. Spomínal na to, ako pred jedným zápasom na MS mu mal Réway oznámiť, že nemôže hrať, lebo je chorý. Za pár hodín sa však "zázračne" uzdravil a nastúpil.

Po odchode zo Sparty dohral sezónou vo švajčiarskom Fribourgu - 19 zápasov, 21 bodov. Paráda. Len škoda, že mu sezónu predčasne ukončil otras mozgu.

Rok 2016. Réway mal odštartovať sezónu v zámorí, mal podpísaný nováčikovský kontrakt s Montreal Canadiens. Koncom leta však prišli šokujúce správy. Réway leží na JIS-ke v nemocnici, má zápal srdcového svalu. Vynechal celú sezónu, bral ťažké lieky, stratil formu, pribral.

Rok 2017. Po celosezónnom výpadku nie je ľahké vrátiť sa späť. Obzvlášť po tak závažnej diagnóze. Réway to skúsil. Na farme Montrealu v Lavale odohral však len 5 zápasov (zisk 2 asistencií). Opäť sa prejavila jeho povaha. Nepáčilo sa mu, nedarilo sa mu, požiadal vedenie o predčasné ukončenie zmluvy. A návrat zo zámoria do Európy číslo dva bol realitou.

Sezónu dohral v KHL v drese trápiaceho sa Slovana. Trápiaci sa hráč + trápiaci sa klub = katastrofálne spojenie. Tak aj bolo. Réway na ľade prakticky neviditeľný, bol len tieňom toho hokejového génia z minulosti. V 18 zápasoch len jeden strelený gól, k tomu 4 asistencie.

Rok 2018. Vlani v lete vyhlasoval Réway veľký comeback. Dohodol sa na spolupráci s Hradcom Králové. Chcel reštartovať kariéru v českej extralige. No už koncom leta prišli správy o tom, že v klube pokračovať nebude. Neodohral ani jediný zápas. Klub tvrdil, že Réway simuloval zranenie a umelo predlžoval absenciu, pričom ho chceli vidieť hrať pred sezónou. Réway to poprel a zranenie sa snažil potvrdiť lekárskymi správami.

Napokon sa celú sezónu potácal. Chvíľu hral v Dolnom Kubíne tretiu slovenskú ligu. Dva zápasy, sedem asistencií. Následne krátko pobudol vo švédskej Allsvenskan v drese klubu Tingsryds, 10 zápasov, 2 asistencie. A ďalší otras mozgu.

Aktuálne správy hovoria o tom, že Réway je v plnej príprave, zdravý a teší sa na ďalší comeback. Déja vú?

Jeho agent prezradil, že Réway má na stole ponuky z Česka, Slovenska a Škandinávie. De facto je jedno, ktorú z nich si vyberie, ide len o jeho prístup a o to, či skutočne sám CHCE.

Lebo nie je chcieť ako chcieť. Všetko je v hlave. Všetko je o prístupe. Zranenia, problémy, vrcholy a pády. S tým sa stretáva každý profesionálny športovec. Pozrime sa na Zdena Cháru. Zlomená sánka, bolesti, nemohol sa najesť, ani rozprávať. Napriek tomu nevynechal ani zápas.

Réway má za sebou doslova tri zabité sezóny. Problémy so životosprávou, so zraneniami, záhadné a kontroverzné odchody z klubov, problémová povaha, jediný strelený gól za posledné tri roky. Nič z toho mu na kredite a dôveryhodnosti nepridáva.

To všetko v nás spôsobuje silnejúci pocit toho, že ani z ďalšieho ohláseného reštartu kariéry asi nebude nič veľké. Kiežby sme sa mýlili...