Július Hudáček: Že nemáme na Slovensku centrov? Takto ich ubíjame už v mladom veku

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Prečo nemáme na Slovensku dostatok kvalitných centrov? Uvažuje o účasti na MS v Lotyšsku? - Július Hudáček

V Rusku si vytvoril dobré meno. Výkonmi na ľade. Aj povestnými HudaShow. Stal sa miláčikom fanúšikov.

Aj keď úvod sezóny bol rozpačitý, Július Hudáček potvrdil napokon pozíciu stálice v bránke moskovského Spartaka. 46 odchytaných zápasov v základnej časti nie je malá porcia. Úspešnosť zásahov na úrovni 90,6 % bola síce výrazne najslabšia za posledný štyri roky v KHL, no v play off (ako je u neho zvykom), stupňuje výkonnosť.

Spartak hrá v prvom kole proti mestskému rivalovi CSKA Moskva. Jeden odchytaný zápas, 96,4 % úspešnosť zásahov. To nie je vôbec zlé.

Po jednej sezóne v Čerepovci pôsobí už tretí rok v Spartaku Moskva. V rozhovore pre Denník Šport hovoril o svojej budúcnosti, nad ktorou však aj vďaka zložitej pandemickej situácii visí niekoľko otáznikov.

„Nemám žiadnu opciu, tie sa v Rusku veľmi nedávajú. Práve som sa rozprával s agentom. Chcel by som ostať v KHL aj ďalší rok. Momentálna situácia je pre covid komplikovanejšia, ako v minulosti. Najbohatšie mužstvá majú už určené rozpočty na nasledujúcu sezónu, keďže ich vlastnia najväčší oligarchovia. Ostatné tímy nevedia, čo bude, keďže sa netuší, koľko budú môcť mať fanúšikov na tribúnach. Trh sa teraz veľmi nehýbe. Sem-tam podpíše kontrakt nejaký ruský hráč, ale cudzinci čakajú."

Témou posledných dní v hokejovom svete bol presun jeho brata Libora z Nižnekamsku do švajčiarskeho Lausanne. Uchytil sa výborne, hneď v premiére dokázal skórovať. Na jeho príklade Július Hudáček vysvetlil, ako na Slovensku ubíjame progres centrov už v mladom veku a potom máme nedostatok kvality na tejto kľúčovej pozícii v seniorských kategóriách.

„Libor bol vždy center, aj v Spišskej Novej Vsi, keď sme vyrastali. Na Slovensku sa to, žiaľ, robí tak, že keď je hráč mladý, dajú ho na krídlo, lebo tam nemá takú zodpovednosť. Každý hovorí, že nemáme stredných útočníkov. Ono sa to ubíja v mladom veku od 19 do 23 rokov, keď príde center do áčka a dajú ho na krídlo. To bol aj bratov príklad v Slovane Bratislava. Liborovi je prirodzenejšie hrať s pukom v strede."

V posledných týždňoch sa intenzívne riešili aj MS. Konkrétne miesto ich konania. IIHF odobrala možnosť organizácie turnaja Bielorusku. V hre o spoluorganizovanie šampionátu bolo do poslednej chvíle i Slovensko. Napokon IIHF rozhodla, že sa hrať bude len v Lotyšsku. Je možné, že v najcennejšom drese uvidíme opäť aj Júliusa Hudáčka.

„Vôbec neviem, čo bude, či budem mať kontrakt a ako to bude vyzerať s majstrovstvami sveta. Stále mám chuť reprezentovať. Neprišiel som len raz, keď sme čakali s manželkou narodenie dcéry. Uvidíme, ako to bude teraz vyzerať."