Ján Filc a jeho recept na prekvapenie proti Američanom

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Slovenská dvadsiatka nadránom vo štvrťfinále MS proti Američanom. Ján Filc ponúka recept na prekvapenie

V nedeľu si každý hokejový fanúšik Slovenska zaručene privstane. Slovenská dvadsiatka sa vo štvrťfinále MS v Kanade predstaví proti jednému z top favoritov turnaja Američanom.

Na MS 2009 slovenská dvadsiatka po fantastickom predstavení Janusa v bránke (44 zásahov) a dvoch góloch Tatara dokázala favorita zaskočiť, na čo upozorňuje aj tréner súčasného výberu USA a podotýka, že tento náš tím je veľmi podobný tomu z 2009.

Čoho sa vyvarovať a čo naopak dodržiavať, aby sme mohli silného súpera zaskočiť?

„Nečaká ich nič jednoduché. Treba zobrať do úvahy, že Američania ukazujú vysoký hráčsky potenciál, výborne korčuľujú. Majú vžitý zámorský štýl hry spojený s európskymi kombinačnými črtami. Som rád, že obaja naši brankári potvrdzujú dobrú formu. Doteraz boli pilierom, na ktorom mohlo mužstvo stavať.

Ktokoľvek bude stáť v bránke, spoluhráči mu musia pomôcť aktívnou a zodpovednou hrou. Zápas trvá minimálne 60 minút, hráči si preto musia rozumne rozložiť sily. Zároveň musia vymyslieť niečo extra v ofenzíve, pretože som mal pocit, že proti Fínom sme sa rýchlo vzdali ambície hrať s pukom aj smerom dopredu," analyzoval bývalý reprezentačný tréner Ján Filc, pod ktorého taktovkou seniorský výber získal pamätné zlato v Goteborgu v roku 2002, pre pravda.sk.

Američania majú za sebou tri víťazstvá v rade (Rakúsko, Česko a Švédsko) s celkovým skóre 22:0. Ich súpiska, predvádzané výkony aj dosiahnuté výsledky vzbudzujú veľký rešpekt.

USA majú silnú presilovku, veď na turnaji v početnej výhode strelili už šesť gólov. Slováci by zas najradšej zabudli na súboj s Nemeckom, v ktorom tri zo štyroch gólov, vrátane víťazného v predĺžení, inkasovali v oslabení.

„Hokej je postavený na jednoduchej rovnici – aby mužstvo hralo 5+1 v čo najdlhšom čase. V tom prípade platí predpoklad, že budeme schopní eliminovať silu súpera. Každým vylúčením sa táto šanca znižuje. Najlepší hráči sa využívajú aj v oslabeniach, potom sú unavenejší a menej efektívni v ofenzíve. Bez toho, aby sme sa vyvarovali nezmyselným vylúčeniam, to pôjde ťažko. Chalani musia zlepšiť pohyb, proti Fínom zaostávali a prichádzali fauly," upozorňuje Filc.