Hrať na víťazstvo v rýchlosti oveľa lepšie ako hrať opatrne a dúfať, že neprehráte, má jasno Ramsay

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Craig Ramsay má vo svojej filozofii a hernom štýle jasno.

Tréner Craig Ramsay bez mihnutia oka zareagoval pozitívne na možnosť pokračovať v rozrobenej práci na lavičke slovenskej reprezentácie. Medzi hlavné výzvy patria v tejto sezóne nielen MS, ale aj olympijská kvalifikácia.

Ramsay priznal v rozhovore pre šport.sk, že už počas uplynulých MS vedel, že v práci trénera Slovenska bude pokračovať. Svoje rozhodnutie zatajoval úmyselne.

„Vedel som, že sa vrátim a Mirovi (Šatanovi) som to sľúbil. Už počas majstrovstiev sveta som mal pocit, že to nebude koniec. V zápasoch proti Kanade či Nemecku totiž bolo vidieť, že niektoré veci sú nedokončené a malo by sa na nich ešte popracovať. Vedel som, že sa ma budú pýtať, či sa vrátim. Ja som však predstieral, že to tak nebude."

Ramsay má jasno vo svojej filozofii a hernom štýle, ktorý chce so slovenským tímom hrať. Na domácich MS sa bolo na čo pozerať. Slováci hrali výborne, kompaktne, v rýchlosti, nádherne kombinovali. K postupu do štvrťfinále chýbali sekundy, napriek tomu sa našli aj takí, čo Ramsayho, jeho koučing a herný štýl kritizovali. Napríklad Július Šupler.

„To, že si ľudia zvonku myslia, že sa snažím nanútiť nejaké unikátne prvky, nie je pravda. Oni ma možno nepoznajú tak dobre. Prinášam totiž len informácie z celého sveta, ktoré som videl. Prezentujem ich, ukazujem na videu a uvádzam spôsoby a myšlienky. Keď sa do nich započúvajú, zistia, že to nie je až tak odlišné. Iné sú len detaily, vďaka ktorým cítiť rozdiel a ja v tieto malé detaily verím."

Ramsay svoju filozofiu rozvil hlbšie. Snaží sa, aby slovenský tím bol v zápasoch dominantný, nehral vyčkávaciu hru a ustráchane nečakal na to, s čím príde súper. Chce hrať aktívne, sústrediť sa na svoju hru, vnucovať súperom svoj štýl hry.

„Tímy, ktoré sú vo svete úspešné, sa snažia druhým mužstvám vnútiť ich hru. Nečakajú na brejky vo viere, že neprehrajú zápas. A to je všetko, čo sa tu snažíme robiť. Hrať tak, aby sme druhým vnucovali náš spôsob hokeja. Nech súperi musia riešiť, ako proti nám hrať."

„Verím, že všetci to prijali a rozumejú, že hrať na víťazstvo v rýchlosti je oveľa lepšie, ako hrať opatrne a dúfať, že neprehráte," dodáva skúsený zámorský odborník.

Ramsay sa pristavil aj pri téme svojej ďalšej hokejovej budúcnosti. 68-ročný tréner pripustil, že nasledujúca sezóna nemusí byť jeho posledná.

„Každý rok je posledný, pokiaľ ale nezačnem pracovať ten ďalší."