Hráči zo zámoria by mali pomôcť najmä v presilovke. Tieto tri mená spomenul Petrovický v súvislosti s MS do 20 rokov

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Róbert Petrovický je s doterajšími výkonmi dvadsiatky pod jeho vedením spokojný.

Záver kalendárneho roka patrí tradične MS do 20 rokov. Slovenská dvadsiatka v rámci prípravy nedávno absolvovala turnaj v Piešťanoch. Prehrala síce so Švajčiarskom (3:5), no zvyšných dvoch súperov dokázala zdolať - Nemecko 3:2 a Nórsko 4:1.

„Čo sa týka zápasov, mrzí ma druhá tretina so Švajčiarmi, ktorá rozhodla o výsledku. V ďalších zápasoch to bolo lepšie. Teší ma, že sme súperov prestrieľali. Dobre sme korčuľovali, zlepšili sme buly a tlačili sme sa aj pred bránku. Pozitívne je, že sme na úvodnú prehru odpovedali dvoma víťazstvami," zhodnotil tréner Róbert Petrovický spomínaný turnaj pre šport.sk.

Pred sezónou vedenie slovenského hokeja zrušilo projekt reprezentačnej dvadsiatky, ktorá nastupovala v extralige a mladíci tak mali možnosť pravidelne nastupovať proti mužom. V aktuálnej sezóne centralizovaná príprava nefunguje, je na kluboch, aký priestor mladíkom v zápasoch dávajú.

„Nie je to jednoduché ani pre jednu, ani pre druhú stranu. Začalo sa to pomalšie, ale postupne sa všetko zlepšuje. November bude veľmi dôležitý, aby chalani hrali čo najviac. Kluby sú pod tlakom výsledkovo, ale pokiaľ dávajú šancu mladým, tak im za to ďakujem. Verím, že v tom budú pokračovať aj smerom do budúcna. Komunikujeme s jednotlivým trénermi. Dúfam, že si pomôžeme navzájom. Aj pre klub je dobrá reklama, keď sa jeho odchovanec presadí na sledovaných majstrovstvách sveta do dvadsať rokov.”

Petrovický nechcel hodnotiť, či krok zrušiť projekt dvadsiatky bol správny alebo nie. Koniec-koncov, ukáže to až samotné vystúpenie našich mladíkov na šampionáte na prelome rokov.

„To už je teraz jedno. Nevyriešime to. Vidíme chalanov, dostávajú šancu a posúvajú sa ďalej. Z našej strany by bolo fajn, keby bolo mladých hráčov v extralige ešte viac. Vedenie zväzu vsadilo na projekt osemnástky, uvidíme ako to dopadne. Komunikujeme aj s trénermi osemnástky. Máme prehľad o všetkých hráčoch. Robíme všetko pre to, aby sme vybrali tých najlepších, čo máme.”

Tréner Petrovický sa vyjadril aj k posilám zo zámoria. Počíta najmä s útočníkmi, ktorý by mali byť nositeľmi kvality, rozdielovými hráčmi a mali by nakopnúť našu presilovku.

„Časť kvality by mala prísť zo zámoria, najmä na presilovkách. Tie potrebujeme zlepšiť. Spomeniem mená útočníkov Čajkoviča, Okuliara, Faška-Rudáša a ešte asi vyskúšame aj niekoho ďalšieho, ale tam by som nechcel konkretizovať. Plus máme v zámorí troch brankárov, z ktorých niektorých pozveme. Teší ma, že mladým útočníkom sa darí, dávajú góly. Verím, že budú mať správnu formu na šampionát v Česku.”

Osemnásťročný Maxim Čajkovič bol jediným draftovaným Slovákom do NHL v tomto roku. V treťom kole si ho vybrali predstavitelia klubu Tampa Bay Lightning. Nastupuje v juniorskej QMJHL v tíme Saint John Sea Dogs. V 8 stretnutiach nazbieral 10 bodov (5+5).

Devätnásťročný Oliver Okuliar žiari v drese Lethbridge Hurricanes vo WHL. V 22 zápasoch strelil 16 gólov a nazbieral 29 bodov. Je najlepším strelcom ligy a štvrtým najproduktívnejším hráčom, patrí medzi najlepších hráčov spomínanej juniorskej súťaže.

Martin Faško-Rudáš pôsobí tretiu sezónu vo WHL v tíme Everett Silvertips. 19-ročný krídelník v doterajších 6 zápasoch zaznamenal 5 bodov (2+3). Rád by pokračoval v progrese, keď v prvej zámorskej sezóne nazbieral 15 bodov a v tej druhej už mal na konte 31 bodov.