Hašek je za vylúčenie športovcov z Ruska a Bieloruska z OH 2024, išlo by vraj o „obrovskú propagáciu ruskej vojny"

v kategórii: Hokej 0

Hašek tiež povedal, že nie je za bojkot parížskej olympiády, pretože nechce pripraviť športovcov o olympijské sny.

9.7.2023 (SITA.sk) - Podľa českej hokejovej legendy Dominika Haška by ruskí a bieloruskí športovci mali verejne odsúdiť ruské vojnové ťaženie na území Ukrajiny, v opačnom prípade by nesmeli štartovať na budúcoročných olympijských hrách v Paríži. Olympijský šampión z Nagana 1998 tvrdí, že v opačnom prípade by účasť športovcov viedla k "obrovskej propagácii ruskej vojny".

Niekdajšia hviezda zámorskej NHL je prominentným a hlasným kritikom odporúčania Medzinárodného olympijského výboru (MOV), aby Rusi a Bielorusi súťažili na medzinárodných súťažiach ako neutrálni športovci.

"Každý vie, odkiaľ tí športovci sú. Predstavovali by agresívnu, imperialistickú vojnu a s ňou spojené zločiny a zabíjanie," povedal Hašek v rozhovore pre agentúru AP a doplnil, že by to bolo ako dodávať Rusku tanky, lietadlá a muníciu.

Definícia neutrality

MOV a jeho prezident Thomas Bach prezentovali aj definíciu neutrality - pod päť kruhov by smeli iba športovci, ktorí od začiatku invázie vo februári 2022 verejne nepodporujú vojnu ani nie sú zmluvne s armádou, pričom by štartovali bez vlajky, hymny alebo národných farieb. Definitívu však MOV nechala na jednotlivé medzinárodné federácie. Podľa MOV je diskrimináciou vylúčenie športovcov len na základe ich pasov.

"Som presvedčený, že my všetci, celý demokratický svet, musíme urobiť všetko pre to, aby sme za súčasných podmienok zabránili účasti ruských a bieloruských športovcov," pokračoval Hašek. OH v Paríži sa začnú 26. júla 2024.

Hašek si myslí, že potrebné by v tomto smere bolo verejné a opakované odsúdenie vojny, nestačil by len podpis vyhlásenia s rovnakým obsahom. Na oplátku by demokratické krajiny mali byť pripravené ponúknuť takým športovcom a ich rodinám azyl a bezpečnosť.

Propagácia ruskej vojny

Niekdajší gólman tiež predniesol myšlienku vytvorenia tímu utečencov, čo bola bežná prax na nedávnych olympijských hrách, pretože prijatie športovcov za ruských podmienok by signalizovalo súhlas s inváziou.

"Je to neuveriteľná propagácia ruskej vojny a stojí to veľa životov. Je potrebné, aby sme to zastavili," poznamenal. Hašek už dostal pozvánku na pôdu Európskeho parlamentu, v auguste tam dostane šancu prezentovať svoje názory.

Bývalý český hokejový brankár je od začiatku ruskej vojenskej invázie na územie Ukrajiny za vylúčenie športovcov z Ruska a Bieloruska z medzinárodného diania, bez úspechu však apeloval na vedenie zámorskej NHL či tenisových okruhov WTA a ATP. Sklamaný zostal z reakcie komisára NHL Garyho Bettmana.

"Som z toho veľmi smutný, pretože NHL je stále v mojom srdci," uviedol Hašek, podľa ktorého je NHL čiastočne zodpovedná za to, čo sa deje na Ukrajine, ak nechá hrať hokejistov z Ruska vo svojej súťaži. Doplnil tiež, že bude žiadať profiligu, aby prispela významnou sumou peňazí na povojnovú obnovu Ukrajiny. To isté navrhuje aj pre ďalšie organizácie, ktoré v ostatnom období "nedostavili" Rusov a Bielorusov.

Bojkot parížskej olympiády

Hašek tiež povedal, že nie je za bojkot parížskej olympiády, pretože nechce pripraviť športovcov o olympijské sny. Myslí si, že zasiahnuť môže aj Francúzsko, ktoré ako hostiteľská krajina OH má právomoc odoprieť vstup na svoje územie Rusom či Bielorusom.

Niekdajší gólman tiež odmietol tvrdenia kritikov, že šport by sa nemal miešať s politikou, krajiny totiž tradične využívajú svojich úspešných športovcov na dosiahnutie svojich cieľov.

"To bolo bežné a nie je na tom nič zlé, kým štát nezačne zabíjať a vraždiť a športovci sa nestanú nástrojom propagandy. To je prípad ruských a bieloruských športovcov. A my to musíme zastaviť," dodal Hašek.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.