Handzuš otvorene: Takéto skúsenosti s trénermi v NHL som mal ja!

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Rasistické útoky, ponižovanie či fyzické napadnutie hráčov. Na trénerov z NHL sa to v poslednom čase valí. Aké sú osobné skúsenosti Michala Handzuša?

Tréner Calgary Flames Bill Peters nedávno rezignoval zo svojej funkcie po tom, čo ho Akim Aliu, bývalý zverenec, obvinil z rasistických útokov spred desiatich rokov. Český obranca Michal Jordán prišiel s obvinením, že Peters ho fyzicky napadol počas spoločného pôsobenia v Caroline. Na striedačke ho mal kopnúť do chrbta. Navyše nemenovaného spoluhráča Jordána mal udrieť do hlavy. Tieto obvinenia potvrdil súčasný tréner Hurricanes Rod Brind´Amour, vtedajší Petersov asistent.

Tréner Mike Babcock mal v nováčikovskej sezóne útočníkovi tímu Toronto Maple Leafs Mitchovi Marnerovi nakázať spísať zoznam spoluhráčov podľa pracovnej morálky. Posledné priečky zverejnil v šatni. Bývalý zverenec Babcocka Johan Franzén v podcaste Spittin Chiclets vyhlásil, že Babcock je "najhoršia osoba, akú kedy stretol". Mal si na švédskeho útočníka zasadnúť, znechutil mu hokej a Franzén sa psychicky zrútil.

Najnovšie ex-bitkár NHL Sean Avery priznal, že mu pred niekoľkými rokmi tréner Marc Crawford mal uštedriť počas stretnutia kopanec. Aktuálneho asistenta trénera v Chicagu v klube vyšetrujú. Počas procesu vyšetrovania bol pozbavený svojej funkcie.

V zámorí sa doslova roztrhlo vrece s obvineniami na trénerov. Michal Handzuš, ktorý odohral v NHL viac ako tisíc zápasov a v roku 2013 získal s Chicagom Stanley Cup, prezradil v rozhovore pre šport.sk, aké boli jeho osobné skúsenosti s koučami v zámorskej profilige.

„Asi som staromódny, ale tvrdosť trénerov bola jedna z vecí, ktoré musel človek v NHL vydržať. Na druhej strane nezažil som zosmiešňovanie spoluhráčov. Osobne som mal niekedy pocit, že tréneri sa hráča snažili dostať do extrémnej situácie, aby zistili, ako je mentálne odolný. Podľa toho si robili o ňom obraz," hovoril Handzuš.

„Mal som pár tvrdých trénerov, ktorí robili nie vždy pekné veci. Zažil som takých aj na Slovensku, ktorí vychádzali z ruskej školy. Mojím prvým trénerom v NHL bol Joel Quenneville, ktorý bol prísny, ale férový chlap. Komunikoval s hokejistami. Vedeli ste, prečo hráte, alebo nie. Neskúšal vás. Tvrdšieho trénera som zažil v podobe Kena Hitchcocka, ale to som už bol starší a mňa sa to až toľko netýkalo," priznáva bývalý hviezdny center.

So spomínaným Marcom Crawfordom sa pred časom stretol a ten mu priznal, že nie na všetko čo ako tréner v minulosti vykonal, je hrdý.

„Deti sú úplne iné, všetko sa vyvíja. Tento rok som stretol na prípravnom zápase Chicaga v Berlíne bývalého uznávaného kouča Marca Crawforda, ktorý priznal, že nie na všetky veci, čo spravil, je hrdý. Aj on sa musel zmeniť."