Grman: Ako mu pôsobenie v krajine majstrov sveta zmenilo pohľad na hokej?

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Mário Grman zmenil pohľad na hokej počas pôsobenia v krajine majstrov sveta.

Slovenský reprezentačný obranca Mário Grman odišiel v lete do Fínska. Pôsobí v tíme SaiPa, v 15 stretnutiach nazbieral 2 asistencie.

„So všetkým som spokojný. Odchod na sever Európy mi zmenil veľa vecí, našiel som tu  iný herný štýl ako v KHL. Snažím sa vziať si z neho čo najviac," pochvaľoval si Grman rozhodnutie odísť do Fínska.

K "veľkému" hokeju pričuchol na vlaňajších MS v Dánsku. Následne počas pôsobenia v nadnárodnej KHL v drese Slovana. V rozhovore pre šport.sk porovnal rozdiely medzi hrou v KHL a fínskou Liigou.

„Fínska liga sa viac podobá zámorskému štýlu. Hra je jednoduchšia s množstvom osobných súbojov, dbá sa na korčuľovanie. KHL bola technickejšia, hokejisti mali viac priestoru niečo vymyslieť, tu sa hrá priamočiaro."

Ako to už býva, Grmanovi istý čas trvalo, kým sa prispôsobil inému štýlu hokeja a aklimatizoval sa.

„V začiatkoch to bolo náročnejšie. Predsa len, prišiel som do  neznámeho prostredia. Pochopil som, čo tréneri odo mňa chcú, cítim ich dôveru. Snažím sa plniť ich pokyny, nech sme úspešní ako tím. Okrem presiloviek hrám všetko, nastupujem na každé oslabenie. Sebavedomie mi rastie, snažím sa hrať jednoducho, tvrdo, čisto, veľa korčuľovať."

Grman si pochvaľuje fínsku mentalitu a prístup. Na Slovensku či v iných krajinách je bežné, že po chybách tréneri spustia na hráča vlnu kritiky. Vo Fínsku pristupujú k chybám pozitívnejšie, snažia sa ich hráčovi v pokoji vysvetliť a nerobia z nich žiadnu vedu.

„Všetko sa mi snažia vysvetliť  ľudsky. Z chýb nerobia vedu. Povedia mi, čo mám robiť inak, so všetkým mi pomáhajú. Aj spoluhráči."

Pôsobenie vo Fínsku si Grman užíva aj napriek nie práve najlepšiemu počasiu. Podmienky sú však v krajine majstrov sveta na perfektnej úrovni.

„Krajina je pekná, dojem kazí len počasie. Už je chladno, často prší, dni sú výrazne kratšie. Nie je to však neprekonateľný problém. Od vedenia som dostal krásny byt s balkónom, mám výhľad na jazero. Dali mi aj auto. Starostlivosť je na vysokej úrovni.”

Vo Fínsku zaznamenávajú v posledných rokoch obrovský hokejový progres. Tvrdá a koncepčná práca prináša svoje ovocie. Fíni vyhrávajú zlato na šampionátoch na všetkých vekových úrovniach. Slovenský hokej si má z čoho brať príklad.

„Sám som bol až prekvapený, ako majú všetko nastavené. Tréningy, veci okolo. Paráda. Aj preto som nesmierne rád, že mám možnosť byť pri tom. Razom sa zmenil môj prístup k hokeju, k tréningom. Fíni reprezentujú moderný hokej. Snažíme sa hrať niečo podobné, je to dobrý smer," pochvaľuje si Grman.