Čudesné praktiky v kazašskom hokeji! Mal som byť asistentom hráča, šokuje slovenský tréner

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Slovenský tréner opisuje šokujúce praktiky v Kazachstane: Mal som byť asistentom hráča!

Slovenský tréner Vladimír Klinga posledných šesť rokov trénoval v Kazachstane. V prvých dvoch rokoch stál na lavičke tímu Arlan Kokshetau. Ostatné štyri sezóny viedol Beibarys Atyrau. Dokonale spoznal plusy aj mínusy pôsobenia v tejto krajine.

„Kluby v Kazachstane sú ekonomicky stabilné, financujú ich štátne podniky. Preto sú, napriek často odstrašujúcej vzdialenosti a krutým zimám v severnejších oblastiach, vyhľadávané kvalitnými legionármi. Rýchlo sa medzi nimi rozšírilo, že slušné platy v Kazachstane nezvyknú meškať. Navyše, hráči majú perfektné profesionálne zabezpečenie, sami si nemusia nič zháňať," opisuje Klinga pozitíva pre šport.sk.

Vedenie kazašského hokeja však spravilo zmeny, ktoré majú pomôcť v dlhodobejšom horizonte národnému tímu. Povinné je nasadzovanie mladíkov do 20 rokov a brankára, ktorý musí byť minimálne v pozícii dvojky. Legionári nad 34 rokov majú sťažené podmienky a preto mnohí lige zamávali na rozlúčku.

„Po legislatívnych úpravách šla úroveň kazašskej ligy približne o dvadsať percent dole," hovorí Klinga. „Chápem, že vedeniu kazašského hokeja ide v konečnom dôsledku o skvalitnenie reprezentačných výberov. Pri pohľade zhora či späť však liga jednoducho stratila pestrosť, ktorú prinášali najmä zámorskí legionári. Pravidlo o nasadzovaní mladíkov sa dodržiava dôsledne. Mladí hokejisti sa dostávajú na prvé presilovky i do ohňa kľúčových momentov stretnutí. Nepochybne naberajú herné skúsenosti, no za cenu, že celková úroveň ligy stagnuje," dodáva.

V úvode Klinga zmieňoval pozitíva pôsobenia v Kazachstane. Nie všetko je však také ružové a pôsobenie v tejto krajine prináša aj svoje tienisté stránky. Každá minca má dve strany...

„Tak ako platí, že platy v Kazachstane nemeškajú, dejú sa aj protichodné veci. Odmeny či prémie sú niekedy pozdržané z často čudesných príčin."

Hráči jeho Beibarysu apelovali na vedenie, že nedostali prémie za vlaňajší titul a nemajú uhradené ďalšie veci. Pýtali sa, kedy príde náprava a kedy uvidia svoje peniaze. Na tímovom mítingu si mikrofón zobral aj tréner Klinga a zastal sa svojich hráčov.

„Postavil som sa za mužstvo, s ktorým v tréningoch ani pri koučingu neboli nikdy problémy a nevidel som dôvod na nejaké sankcie voči nim."

Odveta zo strany vedenia na seba nenechala dlho čakať v duchu hesla: Drž hubu a krok... Klinga dostal ponuku pokračovať v Beibaryse, ale za pre neho neprijateľných, až absurdných podmienok. Novým trénerom sa mal stať jeden z najskúsenejších hráčov tímu a Klinga by bývalému zverencovi robil asistenta. Pritiahnuté za vlasy? Vitajte v Kazachstane.

„Dobrý hokejista i férový chlapec, ale ja sa musím držať nepísaných zásad. Ak by som prijal v 55 rokoch úlohu asistenta, vyzeral by som ako alibista. Neprijal som teda návrh klubu a zaželal Beibarysu veľa šťastia," uzatvára Klinga.

Slovenský tréner ale bude v Kazachstane pokračovať. Aktuálne zvažuje dve horúce ponuky.