Bude hokejový šampionát v Bielorusku? Už tri krajiny sa chystajú turnaj bojkotovať

v kategórii: Hokej autor: Bohumil Ďobo 0

Mnohé zväzy šampionát v Minsku nechcú.

Prvý na odpor sa postavil Krisjanis Karinš, lotyšský premiér, ktorý odmieta spoluorganizovať šampionát s Bieloruskom. Majstrovstvá sveta v hokeji 2021 sa pôvodne mali konať v Rige a Minsku. Prezidentské voľby v krajine považuje za zmanipulované a počas protivládnych protestov sa hrubo porušovali ľudské práva.

Riga opätovne odmietla spoluorganizovať turnaj s Minskom.

René Fasel, prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), sa stretol s Alexandrom Lukašenkom. Bieloruský prezident má napriek odmietavému postoju Lotyšska záujem zorganizovať majstrovstvá sveta sám.

K pobaltskej krajine sa pridali aj ďalšie dve hokejovo silné škandinávske krajiny – Švédsko a Fínsko. Bielorusko ako usporiadateľskú krajinu nechcú.

„Voči pôvodnému rozhodnutiu organizovať MS v Bielorusku rastie v celej krajine odpor. Takmer každému prekáža despotický režim prezidenta Lukašenka aj s jeho povýšeneckými spôsobmi. Nik si neželá, aby sa hral šampionát v krajine, v ktorej sú potláčané ľudské práva.

V kuloároch sa vraví o pevnom spoločnom postupe s Fínskom, ktoré je tiež jasne vyhranené proti tomu, aby sa hralo v Bielorusku," povedal pre denník Šport Tibor Gregor, ktorý má na starosti riadenie súťaží na hokejovom zväze v Štokholme.

Vynárajú sa mnohé obavy, či sa šampionát uskutoční. Už by to bolo druhýkrát po sebe, pretože minuloročné majstrovstvá sveta vo Švajčiarska zrušila pandémia koronavírus.

Podľa Tibora Gregora je veľký problém, či sa za krátky čas dokáže nájsť schopný nástupca.