Beriem antidepresíva, aby som bol v pohode, netají Réway a ľutuje: Keby tak môžem vrátiť čas...

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Martin Réway v otvorenej spovedi priznal, že v súčasnom psychickom stave ťažko hľadá motiváciu ďalej hrať.

Slovenský útočník Martin Réway nedávno šokoval, keď na sociálnej sieti instagram dal hlasovať fanúšikom, či má skončiť kariéru alebo nie. Výrazná väčšina hlasov bola za pokračovanie. A tak útočník napísal: "Ešte rok dám".

Dvadsaťpäťročný talent mal pred sebou žiarivú budúcnosť. Na ľade žiaril, no zrazili ho rôzne kontroverzie aj zdravotné problémy. Na jeseň 2016 mal ísť do kempu Montrealu, s ktorým podpísal trojročný nováčikovský kontrakt. Namiesto boja o NHL skončil v nemocnici vo vážnom stave.

Zápal srdcového svalu, tak znela diagnóza. Rovnaký problém ukončil kariéru gólmana Rastislava Staňu. Réway rok pauzoval, bral silné lieky, výrazne pribral, stratil fyzickú kondíciu. Odvtedy sa pokúša vrátiť do predošlej formy, no nepodarilo sa.

„Nie je to chvíľková záležitosť. Žiadne také, že som sa zobudil, povedal si končím a hotovo. Trápim sa od problémov so srdcom. Doktori mi už vtedy povedali, že vrcholový hokej hrať možno nikdy nebudem. Možno nejakú partičku. Dokázal som sa vrátiť na profesionálnu úroveň, ale moje výkony nie sú ako predtým," hovoril Réway pre hokejportal.net.

Za tri roky vystriedal šesť klubov. Od návratu po problémoch so srdcom strelil len jediný gól. Herne sa trápil. V závere základnej časti mu ponúkol príležitosť tipsportligový Poprad. Réway sa chytil. V siedmich zápasoch trikrát skóroval, na konte mal štyri body. Prišla však pandémia koronavírusu a predčasný koniec sezóny.

Réway tvrdí, že z Popradu mu neprišla ponuka na pokračovanie spolupráce. Z vedenia klubu znie, že je to dezinformácia, nakoľko klub by rád naďalej s útočníkom spolupracoval, no Réway s agentom tlačili na rýchle podpísanie kontraktu, čo je však z pohľadu manažmentu v súčasnej situácii neľahké.

Réway priznal, že k zemi ho zráža skutočnosť, že sa nedokáže vyrovnať s tým, že už nepatrí k lídrom ako kedysi.

„Neviem sa posunúť ďalej. Roky som bol zvyknutý bodovať v každom zápase. Dával som góly, zbieral body, rozhodoval zápasy. Všade, kde som sa objavil, som patril k lídrom mužstva. Zrazu to tak nie je. Je to náročné na psychiku, s ktorou bojujem dlhodobo. Viac ako rok chodím na terapie, snažím sa riešiť svoj problém odborne."

Nedávno v otvorenom rozhovore pre české médiá priznal, že navštevuje psychoterapeuta a berie lieky. V rozhovore pre hokejportal.net bol konkrétnejší.

„Terapie som navštevoval najmä preto, že som chcel počuť názor erudovaného človeka. Snažím sa tam chodiť čo najčastejšie, beriem aj lieky, aby som bol v pohode. Aké lieky? Nemám čo skrývať. Antidepresíva."

Réway sa dostal na križovatku, uvažuje, či v súčasnom stave má zmysel pokračovať v hokejovej kariére. Nevie nájsť motiváciu.

„Hokeju sa venujem od troch rokov, chcem pri ňom zostať, ale nájsť motiváciu v mojom stave je náročné. Keď sa pozriem okolo seba a vidím spoluhráčov, nad ktorými som v minulosti vyčnieval, kde sú dnes oni a kde ja… Je to ťažké. Nech si niekto hovorí, že som mal zlú životosprávu. Kým neprišli problémy so srdcom, všade, kam som prišiel, som bodoval. Životospráva ma nebrzdila. Dnes viem, že si ju treba strážiť a dodržiavať ju. Keby tak môžem vrátiť čas…," ľutuje mladý útočník.

Réway priznal, že má na stole ponuky zo Slovenska, Česka aj od klubov z EBEL. Situácia je však nejasná, nakoľko kluby riešia momentálne iné veci ako podpisovanie hráčov...

„Nikto nevie, čo sa bude najbližšie mesiace diať. Kedy sa začne nová sezóna? Nepríde druhá vlna korony? Čo ak sa začne hrať o tri mesiace neskôr ako je zvykom? Ťažko sa plánuje čo i len letná príprava. Je to náročné, nielen pre mňa, ale všetkých chalanov. Uvidíme…"