5 dôvodov úpadku slovenského hokeja podľa Filca

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Tréner, ktorý priviedol Slovensko k jedinému zlatu na MS, pomenoval 5 hlavných dôvodov úpadku nášho hokeja.

Ján Filc bol hlavným trénerom slovenského tímu, ktorý na MS 2002 vo Švédsku získal zlato. Jediný zlatý kov, ktorý naša reprezentácia na šampionátoch získala.

Už v tom čase sa hovorilo o tom, že ak sa nenastaví iné fungovanie a smerovanie nášho hokeja, nedopadne to dobre. 18 rokov prešlo od goteborského triumfu a tieto nepríjemné prognózy sa naplno potvrdzujú.

Naša reprezentačná osemnástka v roku 2019 vypadla z elitnej kategórie. Dvadsiatka na posledných MS k tomu nebola ďaleko, tak nevydarený turnaj už dávno neodohrala. Seniorský tím niekoľko rokov nedokázal postúpiť zo skupiny do štvrťfinále. Počet draftovaných Slovákov do NHL klesá. Rovnako ako aj počet pravidelne nastupujúcich v prvých tímoch zámorskej profiligy.

66-ročný Ján Filc sa vrátil do štruktúr slovenského hokeja v pozícii odborníka pre rozvoj. Na tejto pozícii nahradil Fína Juukku Tiikkaju.

„My sme zodpovední prostredníctvom príslušných inštitúcií za to, že pripravíme hráčov tak, aby dokázali konkurovať súperom už v kategóriách do 18 i 20 rokov a následne aj medzi seniormi. Lenže u nás to momentálne vyzerá tak, že naši hráči potrebujú na všetko príliš veľa času. Riešiť situácie treba vedieť intuitívne, veci musia mať vžité v hlave a my nestíhame," hovoril Filc pre šport24.sk.

„Slovenský hokej stratil dôveru verejnosti a našou úlohou je čo najlepšie pripraviť hráčov na reprezentáciu. Prestavať však treba aj systém v mládeži, kde je nutné preorať prílišnú ranú špecializáciu hráčov zo strany trénerov, ktorí sú však zase ovplyvňovaní rôznymi vplyvmi od agentov či rodičov," dodáva Filc.

Ján Filc zosumarizoval 5 hlavných dôvodov úpadku slovenského hokeja do nasledovných bodov


  1. Chýba vzdelávanie trénerov.
  2. Nedostatočná pripravenosť hráčov.
  3. Hokejistov vychovávame pre draft, nie pre reprezentáciu.
  4. Špecializácia u mladých hráčov nie je dobrá.
  5. Nezdravý vplyv rodičov a agentov.