"Zlé dieťa" slovenského hokeja. Kde uvidíme Réwaya v budúcej sezóne?

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Martin Réway už je v plnej príprave a prezradil, v akej súťaži ho pravdepodobne uvidíme.

"Zlé dieťa" slovenského hokeja. Martin Réway disponoval obrovským talentom. Mnohí o ňom hovorili ako o budúcnosti slovenského hokeja. Pre kreatívne schopnosti a hokejový um ho prirovnávali k Žigmundovi Pálffymu. Nevyspytateľná povaha ho však ťahala ku dnu. K tomu často menil kluby, pridružili sa k tomu zdravotné problémy. Razom o ňom nikto nič nevie, vytratil sa z hokejovej mapy.

Sezónu 2016-17 vynechal pre problémy so srdcom. Po ročnej prestávke bol návrat ťažký. Mal podpísanú nováčikovskú zmluvu s Montrealom Canadiens. No už po piatich zápasoch na farme to "zabalil", zmluvu zrušil a vrátil sa domov. Dohodol sa so Slovanom, no spojenie trápiaceho sa Réwaya s trápiacim sa belasým klubom neveštil nič dobré. A tak to aj dopadlo.

Vlani v lete sa dohodol s Hradcom Králové. Mal patriť ku kľúčovým mužov ofenzívy. No prišlo "záhadné" zranenie kolena a klub s ním ukončil spoluprácu skôr, ako by odohral čo i len jeden súťažný zápas. Konce Réwaya v mnohých kluboch sprevádzali kontroverzné okolnosti. Nie inak tomu bolo v Hradci Králové.

Réway si už tak pošramotil povesť, že v minulej sezóne hrával len "pre zábavu" za rodný Dolný Kubín a v nižšej švédskej Allsvenskan za Tingsryds. Počas švédskeho pôsobenia však utrpel otras mozgu a bolo po sezóne.

Je však už fit, naplno sa pripravuje na budúci ročník. Potvrdil to v rozhovore pre Hokejportal.sk.

„Konečne som v poriadku, a to ma teší. Už mesiac sa pripravujem na novú sezónu. Som v Dolnom Kubíne i v Prahe, v Česku robím s lekármi kompenzačné cviky, doma využívam Kubínsku hoľu. Snažím sa veľa bicyklovať, je to trošku iná príprava."

Nad jeho ďalšou budúcnosťou visí otáznik. Zmluvu zatiaľ nemá podpísanú so žiadnym tímom. Podľa vlastných slov má ponuky zo Švédska či Česka. Práve k našim susedom by rád zamieril. Za kontroverzných okolností opúšťal Spartu Praha a tiež Hradec Králové. Ťažko povedať, či mu spomedzi tímov českej extraligy bude nejaký ešte dôverovať a zariskuje jeho angažovaním.

„Mám síce ponuku zo Švédska, ale zameriavam sa na Česko, kde má aj môj agent najlepšie kontakty. Zároveň je mojím hlavným cieľom hrať čo najviac. Čím viac, tým lepšie. Pevne verím, že sa mi vyhnú zranenia, budem sa do toho stále viac dostávať a priblížim sa tam, kde som bol voľakedy."

Réway má 24 rokov, ideálny hokejový vek. Čas, kedy by mal byť na pomyselnom vrchole svojej kariéry. Talent, aký slovenský hokej dávno nemal a asi ani mať nebude, však zostáva premrhaný. Za posledné dva roky vystriedal štyri kluby. Za posledné tri roky odohral dovedna len 35 zápasov. Strelil v nich len jeden gól, nazbieral 16 bodov.

Môžeme smelo tvrdiť, že má pred sebou prelomový ročník. Ak to bude ďalšia premrhaná sezóna, ako tá minulá, kariéru už nenaštartuje, to bez debaty. Pokiaľ sa dohodne so solídnym klubom, dajme tomu aj zo slovenskej či českej extraligy, bude mu držať zdravie a herne zažiari, má šancu odraziť sa od dna.

Potopiť ho môže každé ďalšie "záhadné" zranenie či "kontroverzný" koniec v niektorom z klubov. Má to vo svojich vlastných rukách. Tak ako už niekoľko rokov. Či využije svoj nesporný potenciál, je len a len na ňom.