Slovenskí hádzanári spoznali súperov v prvej fáze boja o budúci svetový šampionát

v kategórii: Hádzaná 0

Ak sa bude hrať spôsobom doma - vonku, slovenskí hádzanári začnú kvalifikačnú púť v Luxembursku.

24.7.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenská mužská reprezentácia hádzanárov spoznala v utorok popoludní svojich súperov v I. fáze európskej kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2021 v Egypte.

Žreb vo viedenskom sídle Európskej hádzanárskej federácie zaradil Slovákov do 1. skupiny spolu s tímami Litvy, Faerských ostrovov a Luxemburska.

Slováci v druhom koši

Slováci pri žrebe figurovali v druhom koši. Z toho bolo jasné, že z "najsilnejšieho" prvého koša im do skupiny pribudne jeden z kvarteta Izrael, Taliansko, Litva a Turecko.

"Som spokojný. Predovšetkým som rád, že sme sa vyhli Talianom, nevyspytateľným Turkom či Izraelčanom. Podľa môjho názoru je Litva hrateľný protivník, Faerské ostrovy a Luxembursko sú tiež v pohode. Uvidíme, ako litovská strana zareaguje, či bude chcieť zorganizovať kvalifikačný turnaj. Keby nie, tak potom zvážime, či by to bolo v našich možnostiach. Myslím si, že pri žrebe sme mali aj trochu šťastia, teraz musíme ísť postupne od zápasu k zápasu. Kvalifikácia je ešte ďaleko. Nebudeme mať veľkohubé vyhlásenia o jednoznačnom postupe. Litva má kvalitu, jej hráči účinkujú v Lige majstrov. Budem rád, keď pôjdeme do kvalifikačných bojov v kompletnom zložení," uviedol pre agentúru SITA k súperom svojich zverencov tréner mužov Slovenska Peter Kukučka.

Spomienky na prehru

Ak sa bude hrať spôsobom doma - vonku, slovenskí hádzanári začnú kvalifikačnú púť v Luxembursku. Na ostatné vystúpenie proti tomuto tímu nemajú dobré spomienky, keď pod vedením Kukučkovho predchodcu Heineho Ernsta Jensena podľahli 14. januára 2018 v Luxembursku 27:28 (11:12). Touto prehrou zavŕšili neúspešné účinkovanie v I. fáze kvalifikácie MS 2019.

S rozšírením počtu účastníkov svetového šampionátu na 32 tímov sa v kvalifikácii otvára cesta pre viacero reprezentácií. V I. fáze sa predstaví 15 mužstiev, ktoré žreb rozdelil do troch štvorčlenných a jednej trojčlennej skupiny.

V nich budú počas troch týždňov (v októbri 2019 a v januári 2020) bojovať o postup do II. fázy, do ktorej sa kvalifikujú víťazi jednotlivých skupín. Účastníci I. fázy sa môžu rozhodnúť, či sa bude hrať turnajovým spôsobom alebo klasicky každý s každým doma - vonku.

Kvalifikácia o postup na MS 2021 v Egypte

  • žreb I. fázy
1. skupina: Litva, Slovensko, Faerské ostrovy, Luxembursko

2. skupina: Izrael, Grécko, Fínsko, Cyprus

3. skupina: Taliansko, Rumunsko, Kosovo, Gruzínsko

4. skupina: Turecko, Belgicko, Estónsko

Program zápasov SR v 1. skupine (v prípade, že sa bude hrať spôsobom doma - vonku):

23. - 24. 10. 2019: Luxembursko - Slovensko

26. - 27. 10.: Slovensko - Litva

1. - 2. 1. 2020: Slovensko - Faerské ostrovy

4. - 5. 1.: Faerské ostrovy - Slovensko

8. - 9. 1.: Slovensko - Luxembursko

11. - 12. 1.: Litva - Slovensko

Dvojice v barážovom kole kvalifikácie ME mužov 2022 na Slovensku a v Maďarsku:

Gruzínsko - Fínsko

Luxembursko - Estónsko

Belgicko - Cyprus

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.