Zomrel nekompromisný obranca, ktorý dával radosť. Má jediný titul Anglicka z majstrovstiev sveta

v kategórii: Futbal 0

Prezývali ho "Big Jack" a známy bol tiež tým, že na oslavách a večierkoch nešetril pivom ani cigaretami.

12.7.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 85 rokov v piatok skonal niekdajší anglický futbalista Jack Charlton. Nekompromisný stredný obranca, ktorého najväčším hráčskym úspechom bolo víťazstvo na domácom svetovom šampionáte v roku 1966, zomrel v spánku v rodnom Northumberlande na severovýchode Anglicka.

Nešetril pivom a cigaretami

Jack Charlton strávil kompletnú kariéru v klube Leeds United. Hrával zaň v rokoch 1952 - 1973, pričom pri jeho mene dodnes svieti rekordných 773 štartov vo farbách tímu z Elland Road. Prezývali ho "Big Jack" a známy bol tiež tým, že na oslavách a večierkoch nešetril pivom ani cigaretami.

"Okrem toho, že mnohým bol dobrý priateľ, bol aj zbožňovaný manžel, otec, starý otec a pradedko. Sme veľmi hrdí na mimoriadny život, ktorý viedol. Rovnako tak na radosť, ktorú spôsobil ľuďom v mnohých krajinách a v najrôznejších spoločenských vrstvách. Bol to čestný, láskavý a zábavný človek, ktorý si vždy na každého našiel čas. Jeho strata zanecháva obrovskú dieru v našich životoch, ale všetci sme mu vďační za život plný šťastných spomienok," uviedla rodina Jacka Charltona v sobotňajšom vyhlásení.

Trénoval írske národné mužstvo

Jack Charlton hral vo finále MS 1966 vo Wembley, kde domáce Anglicko zvíťazilo nad NSR 4:2 a ukoristilo dosiaľ jedinú trofej pre majstra sveta. Z tohto stretnutia pochádza aj jedna pamätná chvíľa. Charlton po záverečnom hvizde objal s mladším bratom a spoluhráčom Bobbym, ktorý mu povedal: "Túto chvíľu nám už nikto nevezme."

Po skončení hráčskej kariéry sa Jack Charlton vydal na trénerskú dráhu. Pôsobil v FC Middlesbrough, Sheffielde Wednesday a Newcastli United. Dlhých desať rokov (1986-1996) koučoval írské národné mužstvo, s ktorým na "mundiale" 1990 v Taliansku prenikol až do štvrťfinále.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.