Zápas, ktorý sa nemal odohrať. Bola to katastrofa, hlásia z Talianska

v kategórii: Futbal autor: Filip Čanda 0

Zápas, ktorý sa nikdy nemal odohrať. Je ťažké teraz špekulovať, ale bez tohto zápasu by zrejme nebol až takýto dramatický priebeh pandémie, mienia predstavení.

Už viac než pred mesiacom, 19. februára, sa na San Sire v Miláne odohral veľký futbalový zápas. V prvom zápase osemfinále Ligy majstrov na seba narazila Atalanta Bergamo a Valencia. Pre Atalantu išlo o premiérovú účasť v playoff Ligy majstrov. Okrem 44 tisíc fanúšikov na štadióne boli ulice a bary Bergama plné fanúšikov. Víťazstvo 4-1 pre taliansky tím vzbudil ohromnú dávku eufórie.


Len o štyri dni na to sa ale objavil prvý potvrdený infikovaný pacient na nový koronavírus. "Bola to ekologická bomba. Keď sa už vtedy vírus šíril, čo je zrejmé, mohlo sa nakaziť až 40 000 ľudí len v tú noc. Nešlo len o ľudí na štadióne, ale aj následne oslavy a ľudí v baroch a uliciach," hovoril Giorgio Cori, starosta Bergama. Problémom bolo aj to, že si vtedy ešte nikto neuvedomoval hrozbu.


Podobne ako pacient so zápalom pľúc, ktorý, síce nevedomky, ale nakazil veľké množstvo pacientov a zdravotníckeho personálu v nemocnici v Bergame. I keď sa nenakazil žiaden hráč Atalanty, čo je paradoxné, až tretina kádra Valencie je nakazených. Nejde ani tak o to, kto presne sa nakazil 19. či 20. februára, ale o to, ako rýchlo sa tento vírus od nevedomých ľudí šíril počas najbližších 14 dní. Práve Miláno a Bergamo sú najviac postihnuté talianske oblasti.