Slávne futbalové zápasy, keď krachovali stávkové kancelárie

v kategórii: Futbal autor: Miloš Hiblár 0

Posledné Majstrovstvá sveta vo futbale boli plné prekvapení. Keď veci nejdú podľa plánu favoritov, spod zeme sa vynárajú neznámi hrdinovia.

Maroko poslalo Ronaldove Portugalsko domov s dlhým nosom. Nemci nestačili na Japoncov zápase, kde si zakryli ústa. Maroko vyškolilo Belgičanov a Saudi zdolali Argentínu, neskoršieho majstra.

Tak to má byť – futbal je čarovný, ak sem-tam nejaký Dávid porazí Goliáša. Športové stávkovanie a online hranie niekedy spôsobujú infrakt majiteľom stávkových kancelárií. Tu su zápasy, keď sa výsledku čudovali aj tí, ktorí vyhrali.

Anglicko vs USA 0: 1 (1950)

Na majstrovstvách sveta sa stretli prvý krát, nikto si nemyslel, že vyhrá Amerika. Americký tréner opísal svoje družstvo ako ovce idúce na porážku. Legendárny gól do anglickej siete poslal Haiťan Joe Gaetjens hlavou. Angličania boli všetci profi futbalisti, Američania amatéri. Jeden pracoval v pohrebníctve, spomínaný Joe študoval účtovníctvo. Gól nikto nenatočil. Kameramani čakali pripravení pri opačnej bráne.

Joa po kariére zavraždili (pravdepodobne v politických čistkách rozpútaných diktátorským prezidentom). Mimochodom, po zápase dostali anglické noviny výsledok telegramom. Mysleli si, že odosielateľ si pomýlil čísla a vytlačili, že Anglicko porazilo Ameriku 10 : 1.

Severná Kórea vs Taliansko 1 : 0 (1966)

Na tieto majstrovstvá sa väčšinou spomína ako na tie jediné, ktoré vyhrali Angličania. Ale bol tu aj iný príbeh: Severná Kórea. Debutant. Na úvod Kórejčania podľahli Sovietskemu zväzu, ale potom remizovali s Čilanmi. Taliani boli vtedy dvojnásobní majstri sveta. Svoju rolu nezvládli – Severná Kórea postúpila do vyraďovacích kôl, kde ju zastavili až Portugalci s Eusébiom.

Dovtedy sa nikdy ázijská krajina neprebojovala zo základnej skupiny. Pôvodne im Angličania ani nechceli uznať víza, lebo spolu s USA neuznávali legitimitu severokórejskej vlády. Talianom uškodilo to, že sa jeden z ich hráčov pri brutálnom faule na protihráča sám zranil. Vtedy nebolo dovolené striedať a Taliani hrali oslabení.

Argentína vs Kamerun 0 : 1 (1990)

S Afričanmi sa nerátalo. Argentína bola úradujúci majster. Mala Maradonu a bolo ich o dvoch viac. Dvaja Kamerunčania sa vykartovali (pravda, ten druhý až v závere). Neuveriteľne vydretý výsledok spôsobil šok. V otváracom zápase sa môže stať čokoľvek. Argentína sa napokon prebojovala do finále v Ríme, kde "tradične” vyhrali Nemci (západní – o pár mesiacov sa Nemecko zjednotilo). Kamerunčania porazili po Argentíne Rumunov a postúpili ďalej. Na turnaji senzačne vypadli Brazília a Holandsko.

Vtedajšie rozpisy zápasov žrebovala Sofia Loren, ktorá mala veľký prsteň, podozrievali ju, že v ňom má magnet. Tučnejúcemu Maradonovi zistili kokaín, ale FIFA mu dovolila štartovať. Bol stále superhviezda. Kamerunčania prišli z domácej ligy, zopár z nich hralo druhú francúzsku ligu. Trénera mali Rusa, ktorý nehovoril ani anglicky ani francúzsky a pôvodne si myslel, že ide trénovať deti. Tím pred zápasom štrajkoval, lebo nedostal zaplatené. V prípade sa musel osobne angažovať prezident krajiny. Fubalový svet zistil, že na afrických chlapcoch niečo bude.