Skúška pravdy pre Štefena Tarkoviča: Zvládne Slovensko bez opôr štart kvalifikácie?

v kategórii: Futbal autor: Bohumil Ďobo 0

Slovenska futbalová reprezentácia otvorí na Cypre kvalifikáciu na majstrovstvá sveta v Katare 2022.

Slovenskí Sokoli odohrajú v priebehu štyroch dní tri zápasy. Kvalifikáciu odštartujú na Cypre a následne nastúpia na dva zápasy na štadióne Antona Malatinského v Trnave proti Malte a Rusku.

Tréner reprezentácie Štefan Tarkovič mal pri skladaní nominácie niekoľko nepríjemných správ. Najtvrdšia rana je pre neho zranenie Mareka Hamšíka, ktorý si na tréningu v jeho novom tíme IFK Goteborg poranil lýtko. Zaobísť sa musí aj bez trojice skúsených reprezentantov – Stanislav Lobotka, Vladimír Weiss a Marek Rodák.

Situáciu mu skomplikoval i celosvetová pandémia koronavírus. Zmenila úplne karty hry. Pekarík, Duda a Bénes môžu odohrať len duel na Cypre a po zápase sa musia vrátiť ihneď do Nemecka.

Veľký otáznik visel aj pri Milanovi Škriniarovi. V kabíne Interu Miláno začala zúriť korona a testy potvrdili niekoľko pozitívnych vzoriek. Taliansky klub nakoniec rodáka zo Žiaru nad Hronom pre potreby reprezentácie svojho zverenca uvoľnil.

Štefan Tarkovič musí v úvode kvalifikácie riešiť nemalé problémy v nominácii. Viacero faktorov ovplyvnilo jeho nomináciu. „Máme úzky káder a stratu niekoľkých hlavných protagonistov pocítime," povedal pre šport.sk bývalý tréner reprezentácie Ján Kocian.

Mnohí futbalisti z kostry reprezentácie majú zápasový deficit. Podľa Jána Kociana to je problém, ale druhým dychom dodáva, že lepších nemáme.

„Občas čítam diskusie, kde ľudia píšu: ‚Načo berieme takých hráčov?’ Odpovedal by som im otázkou: ‚A máme lepších?’ Či chceme, alebo nie, lepších nemáme a z večera na ráno si ich neupečieme. Hráči ako Stano Lobotka majú kvalitu, skúsenosti a patria do reprezentácie aj bez pravidelnej zápasovej praxe. Zvádzajú ťažký boj o miesto v zostave, pracujú v kolektíve kvalitných trénerov a spoluhráčov.”

Najväčšia strata pre národný tím bude kapitán Marek Hamšík, ktorý v zálohe režíruje hru celého tímu. Chýbať budú aj ďalší skúsení reprezentanti. Dirigentskú taktovku preberie záložník AC Parma Juraj Kucka.

„Marek Hamšík je náš kľúčový hráč, líder, ktorý by chýbal akémukoľvek mužstvu. Verím však, že táto predkvalifikačná rana bude zároveň obrovská motivácia pre ostatných chalanov. Dúfam, že predvedú výkony, ktorými dajú zabudnúť na stratu takej hviezdy," napísal vo svojom stĺpčeku pre denník Šport Martin Škrteľ, ktorý verí, že začiatok kvalifikácie zvládneme úspešne.