Real Madrid nechce ísť cestou Barcelony. Prečo nepotrebuje zníženie platov?

v kategórii: Futbal autor: Filip Čanda 0

Viaceré európske kluby apelujú po znížení ekonomických výdajov z dôvodu ekonomickej krízy, ktorú spôsobí pandémia nového koronavírusu.

Medzi najviac postihnuté krajiny patrí Taliansko či Španielsko. Niektoré kluby v Taliansku už súhlasili so znížením platov. V Nemecku súhlasili najväčší giganti ako Schalke či Bayern Mníchov so znížením platov o 30%. Problémy sa črtajú aj pre kluby v Španielsku. Napríklad FC Barcelona navrhol, aby jeho hráči dostali platy nižšie o 30%.


Real Madrid ale podobné problémy nerieši. Zdá sa, že nastolenú krízu ustojí aj bez toho, aby musel krátiť platy svojim hráčom. Prečo je tomu tak? Dôvodom je zdravá ekonomická politika klubu, ktorú zastáva prezident Florentino Pérez. Od svojho nástupu do prezidentského kresla v Reale Madrid v roku 2009 získal klub až 324 miliónov € v čistom. To je bilancia hospodárenia klubu počas uplynulých 11 rokov.


Real Madrid len minulý rok zaplatil svojim hráčom a trénerskému tímu dohromady 283 miliónov €, pričom jeho príjmy predstavovali 757 miliónov €. Barcelona, ktorá chce pristúpiť k ekonomických škrtom, vyplatila svojim hráčom prvého tímu 427 miliónov €, pričom jej celkové príjmy boli 836 miliónov €. 

Aj keby si Barcelona znížila platy o 30%, stále by platila svojim hráčom viac ako Real Madrid. Aj preto sa Real Madrid pre teraz rozhodol, že nebude svojim hráčom uberať na platoch, i keď ho finančná kríza rozhodne ovplyvní.