Prečo má Real platový limit o 66 mil. eur nižší ako Barcelona? Toto sú štyri hlavné dôvody

v kategórii: Futbal autor: Michal Sedlák 0

Real Madrid má platový limit o 66 mil. eur nižší ako Barcelona. Prečo je tomu tak?

Platové limity, ktoré boli stanovené vedením LaLigy pre každý klub, prenikli na verejnosť. FC Barcelona môže na platy hráčov minúť sumu 632,97 mil. eur, zatiaľčo konkurenčný Real Madrid 566,53 mil. eur, čo je o cca. 66,5 mil. eur menej.


Ani pre jeden zo španielskych veľkoklubov to nepredstavuje zásadný problém, pretože platy svojich hráčov dokáže do spomínaných hraníc v pohode zmestiť. No prečo je platový limit Realu až o toľko nižší ako ten barcelonský? 

Toto sú štyri hlavné dôvody:

Dôvod prvý

Jeden z hlavných dôvodov, pre ktorý je Barcelona oprávnená minúť o 66,5 mil. eur viac na platy hráčov je, že preukázala vyššie príjmy ako Real Madrid. Nová dohoda s Nike a následné sponzorské zmluvy a tiež predaje hráčov ako Paulinho, Lucas Digne, Yerry Mina, Aleix Vidal, Gerard Deulofeu a Andre Gomes. Kluby sú oprávnené prezentovať príjmy z transferov, ktoré sa rovnajú priemeru z predošlých troch sezón a v prípade Barcelony môže klub zahŕňať sumu 222 mil. eur za prestup Neymara do PSG do tejto rovnice. V konečnom dôsledku to vedie k vyššej mzdovej kapacite.

Dôvod druhý

Platový limit sa vzťahuje na všetky klubové športové sekcie. Preto je barcelonský limit vyšší ako ten madridský. Barcelonský klub má totiž viac športových sekcií - napríklad futbal, futsal, basketbal a mnoho ďalších. 

Dôvod tretí

Real Madrid určil čiastku z predaja Cristiana Ronalda, ktorý prestúpil do Juventusu Turín za 105 mil. eur na budúce projekty, ako napríklad rekonštrukciu štadióna Santiaga Bernabeua. Bokom dali 45 mil. eur a tak sa príjem za Ronaldov prestup naplno neprejavil na zvýšení mzdového limitu.

Dôvod štvrtý

Rozpočet Realu Madrid na budúcu sezónu by mal byť zvýšený o zhruba 43,2 mil. eur a to by tiež mohlo mať vplyv na platový limit.