Nie je to len o góloch! Toto jasne dokazuje Ronaldovu evolúciu po odchode z Realu Madrid do Juventusu

v kategórii: Futbal autor: Michal Sedlák 0

Cristiano Ronaldo neohuruje v Juventuse len ako kanonier.

V talianskej Serii A nik nestrelil viac gólov ako Cristiano Ronaldo (10). Napriek tomu jeho prínos pre hru Juventusu Turín nespočíva ani zďaleka len v napínaní súperových sietí. To ani zďaleka.

Pre hráča, ktorý strelil 451 gólov v 438 zápasoch v drese Realu Madrid a je najlepším strelcom histórie Ligy majstrov je strieľanie gólov rovnako prirodzené ako pre každého človeka dýchanie vzduchu.

No Ronaldo dokazuje, že po letnom prestupe z Realu Madrid do Juventusu Turín prešiel evolúciou na komplexnejšieho hráča, ktorý pracuje pre tím efektívnejšie než kedykoľvek predtým.

Z explozívneho krídelníka sa vyvinul na efektívneho útočníka.

Juventus mal v tejto pozícii v minulej sezóne Gonzala Higuaína. Argentínčan v minulej sezóne nastrieľal za "Starú dámu" vo všetkých súťažiach dovedna 23 gólov. Druhý rok po sebe získal cenu pre najužitočnejšieho hráča. Napriek tomu v lete odišiel.

V tejto sezóne má Juventus vpredu dvojicu Ronaldo - Mario Mandžukič.

Ich spolupráca je ešte stále len v plienkach, no zdá sa, že funguje. Hviezdna dvojica strelila 16 gólov v Serii A.

Počas pôsobenia v Reale Madrid bol Ronaldo často kritizovaný za svoju sebeckosť a chýbajúceho tímového ducha. Najmä pri pohľade na jeho rozčúlené gestá pri pohľade na to, ako skórujú jeho spoluhráči.

Čo tieto jeho gestá v skutočnosti mali znamenať, vie asi len on sám. Štatistiky ukazujú, že počas pôsobenia v Reale Madrid vytváral pre spoluhráčov čoraz menej šancí. V prvých dvoch sezónach 75 a 65, v posledných dvoch sezónach 31 a 38. To je markantný rozdiel.

V Juventuse Turín však preukazuje evolúciu v podstatne komplexnejšieho hráča, ktorý sa neštíti góly aj pripravovať, nielen ich sám strieľať.

Spomedzi hráčov Juventusu Turín len Miralem Pjanic priemerne vytvoril viac kľúčových prihrávok za zápas ako Ronaldo.

Ronaldo v Serii A priemerne vyšle 7,1 strely na jeden zápas - najviac spomedzi hráčov Juventusu Turín. Paulo Dybala je za ním druhý s priemerom 2,4 streleckého pokusu na zápas. V Serii A je za Ronaldom na druhej pozícii neapolský Lorenzo Insigne s priemerom 4,7.

Ronaldo má na konte päť asistencií, o tri viac ako nasledujúci hráč Juventusu a je druhým najlepším nahrávačom Serie A. Vo svojej poslednej sezóne v Reale Madrid mal päť asistencií v 27 zápasoch v LaLige. V sezóne predtým mal šesť.

V štrnástich zápasoch Serie A vytvoril pre spoluhráčov 25 šancí. Ak bude pokračovať v rovnakom trende, bude to v tomto ukazovateli jeho najlepší ročník od sezóny 2014-15.

Najviac z Ronaldovho príchodu profituje Mandžukič.

Novej úlohy sa musel zhostiť Paulo Dybala, ktorý hrá hlbšie v poli ako bol doteraz zvyknutý.

Nevadí mu to, tímový úspech je pre neho na prvom mieste.

„Som šťastný, že tím vyhráva a každý dáva góly. Samozrejme, útočník rád dáva góly, no snažím sa poskytovať podporu útočníkom v mojej novej pozícii," hovoril hviezdny Argentínčan.

Zdá sa, že medzi Ronaldom, Mandžukičom a Dybalom sa vytvorila vzácna symbióza. Priviedie Juventus k tak vytúženému titulu v Lige majstrov?