FC Liverpool má na súperov novú zbraň, chce ju využiť už vo štvrťfinále Ligy majstrov proti Realu Madrid

v kategórii: Futbal 0

Úradujúci šampióni anglickej Premier League začali nedávno využívať systém s názvom "StatsBomb 360".

6.4.2021 (Webnoviny.sk) - Anglický futbalový klub FC Liverpool plánuje vo štvrťfinálovej konfrontácii Ligy majstrov 2020/2021 proti španielskemu Realu Madrid použiť svoju najnovšiu zbraň - nový systém analýzy údajov. Informuje o tom web denníka Marca.

Úradujúci šampióni anglickej Premier League začali nedávno využívať systém s názvom "StatsBomb 360", ktorý predstavuje revolúciu v analýze svetového futbalu.

Väčšia taktická výhoda

"Až doposiaľ boli všetky futbalové štatistiky spojené výlučne s loptou, napríklad s počtom prihrávok. Zakaždým, keď nastanú, môže to byť za rôznych podmienok - v inej pozícii, prihrávka pravou alebo ľavou nohou, výška, v ktorej sa lopta premiestňuje. V závislosti od poskytovateľa štatistík môžu byť údaje podrobnejšie alebo menej presné," vyhlásil analytik spomenutého systému Pablo Peňa.

Liverpool však podľa neho využíva tie najpodrobnejšie analýzy - ktorí hráči najviac prihrávajú smerom dopredu, ktorí hráči sú schopní dostať loptu medzi jednotlivé línie, koľkých obrancov dokáže prihrávka eliminovať či aké možnosti riešenia situácie má hráč v danom okamihu.

Tímom, ktorý takéto analýzy využívajú, to podľa Peňu dodáva väčšiu taktickú výhodu oproti konkurentom.

Repríza finále zo sezóny 2017/2018

Prvý vzájomný duel týchto dvoch tímov sa uskutoční v utorok na madridskom Štadióne Alfreda Di Stéfana, odveta sa bude hrať o týždeň v stredu na liverpoolskom Anfielde.

Zápasy dvoch klubov, ktoré európsku klubovú súťaž číslo jeden vyhrali dovedna 19-krát (13x Real Madrid, 6x Liverpool, pozn.), budú zároveň i reprízou finále LM 2017/2018, keď v Kyjeve triufoval Real Madrid 3:1.

V utorok sa uskutoční ešte jedna štvrťfinálová konfrontácia, v ktorej Manchester City nastúpi proti Borussii Dortmund. Ďalšie dve štvrťfinálové dvojice, ktoré prídu na rad v stredu, tvoria FC Porto - FC Chelsea a minulosezónni finalisti Bayern Mníchov - Paríž St. Germain.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.