Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania

v kategórii: Futbal 0

Tohtoročný šampionát v Brazílii bude posledný, ktorý sa uskutoční v nepárnom roku v súčasnom formáte s tromi štvorčlennými skupinami. (WebNoviny.sk).

Päť brazílskych miest bude od 14. júna do 7. júla dejiskom 46. majstrovstiev Južnej Ameriky známych ako Copa América. Šesť štadiónov ponúkne dovedna 26 stretnutí, finále sa uskutoční na Maracane v Riu de Janeiro.

Dve hosťujúce reprezentácie

Copa América je najstaršia kontinentálna súťaž reprezentačných družstiev na svete. Jej prvá edícia sa hrala už v roku 1916, do Brazílie zavíta po 30 rokoch a celkovo piatykrát. Všetky doterajšie štyri ročníky, ktoré sa uskutočnili v "krajine samby a kávy", vyhrala domáca reprezentácia.Copa América 2019 - zloženie základných skupín 

A-skupina: Brazília, Bolívia, Venezuela, Peru

B-skupina: Argentína, Kolumbia, Paraguaj, Katar

C-skupina: Uruguaj, Ekvádor, Japonsko, Čile

Keďže Juhoamerická futbalová konfederácia združuje len desať členov, na Copa América sa tradične predstavia aj dve hosťujúce reprezentácie - tentoraz ázijskí zástupcovia Japonsko a Katar. Z každej z troch štvorčlenných základných skupín postúpia do štvrťfinále dve najlepšie mužstvá.

Prvenstvo obhajujú Čiľania

Okteto štvrťfinalistov doplnia dva úspešnejšie tímy z tretích miest. Tohtoročný šampionát však bude posledný, ktorý sa uskutoční v nepárnom roku v súčasnom formáte s tromi štvorčlennými skupinami. Budúcoročný turnaj Copa América v Argentíne opäť zahrnie tucet tímov, no už v dvoch šesťčlenných skupinách.

Prvenstvo zo "storočnicovej" edície spred troch rokov v USA obhajujú Čiľania. Tí ovládli ostatné dva ročníky (2015 a 2016) a "brúsia si zuby" na víťazný hetrik.

Medzi favoritmi na celkový triumf sú tradičné juhoamerické veľmoci Brazília a Argentína, taktiež Uruguaj či Kolumbia. Naopak, Ekvádor a Venezuela sú pred tohtoročným turnajom Copa América jediné dve krajiny zo stálej juhoamerickej desiatky, ktoré v minulosti nikdy nezískali trofej pre kontinentálneho šampióna.

Najviac titulov má Uruguaj

Historicky najúspešnejšia krajina je Uruguaj, ktorý v doterajších 45 turnajoch Copa América triumfoval dovedna 15-krát a iba v desiatich prípadoch neprenikol medzi kvarteto najlepších. O jednu zlatú medailu menej majú Argentínčania, tretí sú Brazílčania s ôsmimi prvenstvami.

Kádre jednotlivých mužstiev sú prešpikované osobnosťami pôsobiacimi v prestížnych kluboch - v brazílskom tíme čerství víťazi Ligy majstrov v drese FC Liverpool Alisson Becker a Roberto Firmino, Argentínčania Lionel Messi a Sergio Agüero, uruguajské ofenzívne esá Luis Suárez a Edinson Cavani, Kolumbijčania Radamel Falcao a James Rodríguez či peruánsky kapitán Paolo Guerrero.

Domáce "selecao" však bude musieť pre zranenie oželieť služby svojej najväčšej hviezdy Neymara. Paraguajčania nakoniec nemohli vziať na šampionát rovnako zdravotne indisponovaného útočníka Roqueho Santa Cruza.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.