Bale nechce informovať o svojom zranení, zákazom strhol pozornosť ďalších futbalistov

v kategórii: Futbal 0

Gareth Bale požiadal vedenie klubu Real Madrid, aby nezverejnilo lekársku správu o jeho zdravotnom stave.

29.10.2019 (Webnoviny.sk) - Waleský futbalista v službách Realu Madrid Gareth Bale si z kvalifikačných zápasov o postup na ME 2020 priniesol do Španielska zranenie, ale nechce, aby sa o ňom bližšie informovalo.

Bale požiadal vedenie svojho zamestnávateľa, aby nezverejnilo lekársku správu o jeho zdravotnom stave, čo bola doposiaľ bežná prax v španielskom klubovom futbale v prípade chorých alebo zranených hráčov. Takéto lekárske správy obsahujú podrobnosti o povahe zdravotného problému aj očakávanej dobe na zotavenie.

Hráč "Zo skla"

Tridsaťročný Bale je známy častými zraneniami, vďaka čomu dostal na Pyrenejskom polostrove prezývku "Zo skla". O najnovšom zdravotnom probléme svetoznámeho krídelníka sa však veľa nevie, lebo Real Madrid vyhovel hráčovej prosbe a o jeho zranení bližšie neinformoval.

Podľa denníka Marca Bale svojím postojom strhol pozornosť viacerých ďalších futbalistov, ktorí rovnako prejavili záujem o nezverejňovanie údajov o ich zdravotnom stave.

"V španielskom práve sa v článku 22 ods. 4 zákona č. 31/1995 uvádza, že prístup k lekárskym informáciám zamestnanca nesmie jeho zamestnávateľ verejne poskytnúť bez súhlasu pracovníka. V tomto prípade je pracovníkom futbalista a platia pre neho rovnaké práva," uvádza Marca, ale aj portál anglického denníka Daily Mail.

Informácie o zraneniach

Momentálne lekári a zdravotné tímy v kluboch La Ligy čoraz viac riešia vzniknutú situáciu a hľadajú možné východiská či poskytovať informácie o zranených hráčoch, keď si to neželajú. "Tieto informácie by potom mohli mať negatívny vplyv na rokovania o novej zmluve alebo prípadnom predaji hráčov," tvrdí Marca.

Podľa Daily Mail v Anglicku majú kluby Premier League oficiálne zakázané informovať o povahe zranení svojich hráčov, ale toto právo majú tréneri mužstiev. Tí môžu o tom hovoriť počas oficiálnych tlačových konferencií.

"V Anglicku zákon o ochrane údajov z roku 1998 obsahuje časť o zdravotných problémoch, ktorý stanovuje, že zamestnávatelia musia zabezpečiť spravodlivé a zákonné spracovanie osobných údajov alebo informácií o hráčoch. Spracovanie zahŕňa získanie takýchto údajov, ich uloženie, zdieľanie aj vymazanie," píše Daily Mail.

Len vážne zranenia

V nemeckej Bundeslige kluby zverejňujú informácie o zdravotnom stave hráčov iba vtedy, ak utrpia vážne zranenie. Napríklad Bayern Mníchov nedávno potvrdil, že Niklas Süle si začiatkom tohto mesiaca roztrhol väz v kolene, čo ho vyradilo zo zvyšku celej sezóny.

"Niektoré talianske kluby, napríklad AS Rím, vydávajú lekárske vyhlásenia o zraneniach svojich hráčov, ale zdržia sa v nich podrobností. Vo Francúzsku je to opäť inak. Najväčší francúzsky klub Paríž Saint-Germain bežne poskytuje lekárske vyhlásenia o hráčoch," dodáva portál dailymail.co.uk.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.