Aragonés, Van Gaal, Conte... Lopetegui sa k ním nepridá

v kategórii: Futbal autor: Filip Čanda 0

Julen Lopetegui nakoniec nepovedie futbalistov Španielska na čoskoro začínajúcich Majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku.

Dôvodom jeho odvolania z postu reprezentačného trénera bolo oznámenie Realu Madrid, že sa stane jeho novým trénerom po skončení Majstrovstiev sveta. Prezident Španielskej futbalovej federácie argumentoval tým, že sa o všetkom dopočul iba 5 minút pred tým, než všetko bolo oficiálne oznámené a podľa neho sa podobné veci nerobia. Iba dva dni pred debutom Španielov na Mundiale v Rusku tak nemajú trénera. 


Nebol jediným s podobným krokom


Julen Lopetegui nebol jediným, kto niečo podobné urobil, ale neniesol za to rovnaké následky. V roku 2008 tesne pred začiatkom Eura oznámil Luis Aragonés, že po turnaji sa stane trénerom tureckého Fenerbahce. Nakoniec so Španielskom Euro vyhral a odštartoval tak zlatú éru španielskeho futbalu. V roku 2014 tesne pred začiatkom Mundialu v Brazílii oznámil Luis Van Gaal, že sa po turnaji stane trénerom Manchestru United. Nakoniec s Holandskom došiel až do semifinále, kde vypadol až na penalty.

V roku 2016 už nejaký čas pred začiatkom Eura oznámil Antonie Conte, že po turnaji opustí taliansku reprezentáciu a stane sa trénerom Chelsea. Ešte v roku 1980 niečo podobné urobil pred Eurom tréner Španielov Ladislao Kubala, keď oznámil, že po Eure končí na lavičke reprezentácie (po 11 rokoch) a stane sa trénerom Barcelony. Až dva precedensy v Španielsku ukázali, že niečo, čo urobil Lopetegui, si nezaslúži okamžitý vyhadzov.