Víťazom tretej etapy pretekov Okolo Slovenska sa stal Démare, ovládol náročnú koncovku v Hlohovci

v kategórii: Cyklistika 0

Jazdec tímu Groupama-FDJ bol najsilnejší v záverečnom stúpavom dojazde na Hlohovecký zámok.

21.9.2019 (Webnoviny.sk) - Francúz Arnaud Démare sa stal víťazom tretej etapy 63. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Jazdec tímu Groupama-FDJ bol najsilnejší v záverečnom stúpavom dojazde na Hlohovecký zámok.

Dvadsaťosemročný rodák z Beauvais nechal v náročnej koncovke za sebou dvojicu z družstva UAE Team Emirates - druhého Bielorusa Alexandra Riabušenka a tretieho Nóra Alexandra Kristoffa. Žltý dres pre lídra podujatia si udržal Belgičan Yves Lampaert z Deceunincku-QuickStep.

Rýchlostné prémie si postrážil Katrašnik

Oproti štvrtkovej chladnej etape v piatok cyklistom spríjemňovali jazdu slnečné lúče. Od úvodu 206,6 km dlhej trate z Ružomberka do Hlohovca sa preto pretekári tlačili dopredu a útočili.

Z viacerých atakov bol napokon úspešný únik trojice v zložení Slovinec Gašper Katrašnik (Adria Mobil), Poliak Mateusz Grabis (Vostaer) a Nór Martin Urianstad (Uno-X), ku ktorej sa neskôr pridal Belgičan Kenny Molly (Wallonie-Bruxelles).

Vedúca skupina si postupne vypracovala trojminútový náskok, no na prvej vrchárskej prémii dňa mali k dobru len 1:25 min. Stúpanie II. kategórie na Vyšehradnom najlepšie zvládol Molly, ktorý triumfoval aj na Bojnickom vrchu a vďaka zisku dvanástich bodov sa vrátil do hry o dres pre najlepšieho vrchára.

Rýchlostné prémie v Bojniciach a v Nitrianskom Rudne si postrážil Katrašnik a únik vďaka poľaveniu balíka opäť zvýšil náskok na 2:35 min.

V Hlohovci mal najlepšie nohy Démare

Poslednú rýchlostnú prémiu v zaplnenom centre Topoľčian ovládol Grabis a o niekoľko kilometrov neskôr sa aktivita úniku skončila. Vo zvlnenom závere došlo k výraznému zvýšeniu tempa v pelotóne, čoho výsledkom bola výrazná selekcia balíka.

Tesne pred vjazdom do Hlohovca triumfoval na vrchárskej prémii Nemec Martin Alexander Salmon (Development Team Sunweb) a následne sa bojovalo o etapové prvenstvo. Po vjazde do zámockého parku v Hlohovci bojovali jazdci v nepríjemnom stúpaní, kde mal najlepšie nohy Démare a pripísal si 61. profesionálne víťazstvo.

Najlepší zo Slovákov bol Erik Baška na 21. priečke s mankom 19 sekúnd a v celkovom poradí klesol na 11. pozíciu.

V sobotu je na programe posledná štvrtá etapa so štartom v Hlohovci a cieľom v Senici. Cyklistov čaká 142,1 km s piatimi vrchárskymi a troma rýchlostnými prémiami. Napriek zvlnenému terénu sa dá očakávať špurtérska koncovka.

Okolo Slovenska 2019 - piatok - výsledky:

3. etapa (Ružomberok - Hlohovec, 206,6 km): 1. Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ 4:39:09 h, 2. Alexandr Riabušenko (Biel.), 3. Alexander Kristoff (Nór.) obaja UAE Team Emirates - obaja +2 s, 4. Stefan Küng (Švaj.) Groupama-FDJ, 5. Yves Lampaert (Belg.) Deceuninck-Quick Step, 6. Lukas Pöstlberger (Rak.) - všetci +5, ... 21. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe +19, ... 35. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +1:09 min

Priebežné poradie po 3. etape: 1. Yves Lampaert (Bel.) Deceuninck-Quick Step 13:56:45 h, 2. Stefan Küng (Švaj.) +3 s, 3. Arnaud Démare (Fr.) obaja Groupama-FDJ +7, 4. Kamil Gradek (Poľ.) CCC +13, 5. Tom Bohli (Švaj.) +21, 6. Matthias Brändle (Rak.) Israel Cycling Academy +24, ... 11. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe +40, ... 31. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +2:17 min

Zostávajúci program pretekov Okolo Slovenska 2019:

sobota 21. septembra - 4. etapa: Hlohovec - Senica (142,1 km)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.