Peter Sagan vyhral etapu na Giro d´Italia, po úspešnom špurte je lídrom bodovacej súťaže (video)

v kategórii: Cyklistika 0

Sagan triumfoval v hromadnom špurte a dostal sa na čelo bodovacej súťaže.

18.5.2021 (Webnoviny.sk) -  • aktualizované 17. mája 17:34
Piaty pokus v šprintérskej koncovke etapy na tohtoročnom Giro d'Italia už Peter Sagan premenil na víťazstvo. Slovenský líder tímu Bora-Hansgrohe ovládol desiatu etapu na trase L'Aquila - Foligno, ktorá merala iba 139 km a bola vôbec najkratšia v 104. ročníku Gira. Etapa mala šprintérsky, ale zároveň technický záver s viacerými zákrutami.

Sagan sa po poslednej z nich dostal na čelo a už nepustil nikoho pred seba vrátane kolumbijského súpera Fernanda Gaviriu (UAE Team Emirates), ktorý skončil druhý. Sagan ho zdolal o necelú dĺžku bicykla, jeho čas bol 3:10:56 h. Tretí finišoval Talian Davide Cimola (Israel Start-Up Nation). Jeden z favoritov, ďalší Talian Elia Viviani (Cofidis, Solutions Crédits), záver nezvládol a skončil až deviaty.

Sagan na čele šprintérskej súťaže

"V tento náročný deň všetci v našom tíme vydali zo seba to najlepšie. Podarilo sa nám nechať za sebou niekoľko čistokrvných šprintérov, ale pár ich ešte zostalo vpredu do záveru etapy. Keď sa celý deň jazdí vo vysokom tempe, je to na konci pre mňa jednoduchšie. Ak je však prvých 150 km jednoduchších, je pre mňa náročnejšie zdolať v závere typických šprintérov, ak sa boj o víťazstvo zúži na posledných 30 km. Cyklámenový dres mám prvýkrát na sebe, ale Giro je ešte dlhé. Sme len v jeho polovici," uviedol Peter Sagan na tímovom webe bora-hansgrohe.com.

"Vedeli sme, že máme dnes šancu na víťazstvo. Bola to síce etapa pre šprintérov, ale odlišná od predchádzajúcich, lebo bola nezvyčajne krátka a navyše pred dňom voľna. Bolo preto náročné kontrolovať jej priebeh. Naším prvým cieľom bolo zabezpečiť, aby unikla len malá skupinka pretekárov, čo sa aj stalo. Vedeli sme, že budeme musieť zapracovať na dostihnutí skupiny spolu s ostatnými šprintérskymi tímami. Štyri-päť družstiev sa na tom aj podieľalo. Uvedomili sme si, že oni sa spoliehajú na to, že to bude v závere hromadný šprint. My sme skôr chceli urobiť to trochu náročnejšie, najmä v stúpaniach. Preto sme mali záujem 'odpárať' pár šprintérov, aby do cieľa neprišla taká veľká skupina. Podarilo sa nám to a má na tom zásluhu každý člen nášho tímu. Predviedli enormnú snahu, aby dostali Petra dopredu do záverečného kilometra. Ten potom ukázal skvelý šprint a dosiahli sme ako tím krásne víťazstvo," zhodnotil športový riaditeľ Bora-Hansgrohe Ján Valach.

Sagan dosiahol druhé etapové víťazstvo v kariére na Giro d'Italia, to prvé slávil vlani v októbri, keď rovnako najrýchlehšie zvládol desiatu etapu. Vtedy mal na slávnych talianskych pretekoch premiéru. Celkovo má 31-ročný Žilinčan na konte už 117 triumfov v profipelotóne na ceste a aktuálne tri v sezóne 2021.

Bora výborne pracovala na čele

Druhý týždeň na Giro d'Italia sa začal nezvyčajne krátkou etapou s mierne zvlneným profilom na trase L'Aquila - Foligno. Sprevádzal ju nepríjemný vietor. Tím Bora-Hansgrohe mal veľký podiel na zlikvidovaní úniku dňa, ktorý bol v zložení Simon Pellaud (Androni-Sidermec), Umberto Marengo (Bardiani-CSF-Faizane), Samuele Rivi (EOLO-Kometa), Taco Van der Hoorn (Intermarché-Wanty-Gobert) a Kobe Gossens (Lotto Soudal). Táto pätica mala v istom čase vyše dvojminútový náskok, ale 43 km pred cieľom sa ich pokus skončil.

Do záverečných piatich kilometrov išiel "balík" pokope a šprintérske tímy si vylepšovali pozície pre svojich lídrov. Bora-Hansgrohe bola predtým dlhé kilometre na čele s piatimi či šiestimi mužmi a kilometer pred cieľom bol stále na špici jej poľský jazdec Maciej Bodnar. Pol kilometra pred cieľom Sagan naskočil do háku Kolumbijčanovi Juanovi Molanovi, ktorý mal potiahnuť k víťazstvu krajana Gaviriu. Napokon sa tak nestalo, lebo ten sa cez Sagana už nedostal. Cyklisti na Giro d'Italia sa do Foligna vrátili po piatich rokoch a tentoraz to bolo v znamení úspechu tímu Bora-Hansgrohe.

V utorok čaká na pelotón Giro d'Italia prvý voľný deň.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.