Bernal sa stal víťazom Giro d'Italia, Sagan získal za bodovaciu súťaž svoj prvý cyklámenový dres (video)

v kategórii: Cyklistika 0

V záverečnej jazde proti chronometru Peter Sagan obsadil 57. miesto s mankom 2:59 min za víťazným Talianom Filippom Gannom.

1.6.2021 (Webnoviny.sk) -

• aktualizované 30. mája 2021, 20:35
Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe sa premiérovo v kariére stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Giro d'Italia. Definitívu získal príchodom do cieľa nedeľňajšej záverečnej 21. etapy podujatia, ktorou je časovka jednotlivcov na 30.3 km v uliciach Milána.

Tridsaťjedenročný Žilinčan mal dostatočný náskok v boji o cyklámenový dres už skôr, no triumf v bodovacej súťaži musel spečatiť dojazdom do cieľa pretekov bez ohľadu na výsledok.

Napokon v záverečnej jazde proti chronometru obsadil 57. miesto s mankom 2:59 min za víťazným Talianom Filippom Gannom. Úradujúci majster sveta v časovke z tímu Ineos Grenadiers zdolal o 12 sekúnd Francúza Rémiho Cavagnu (Deceuninck - Quick Step) a o 13 sekúnd krajana Edoarda Affiniho (Team Jumbo - Visma).

Saganov kolega z tímu Bora-Hansgrohe Poliak Maciej Bodnar skončil s odstupom 54 sekúnd jedenásty.

Sagan prvýkrát získal cyklámenový dres

Sagan získal po rekordných siedmich zelených dresoch na Tour de France prvýkrát aj tričko cyklámenovej farby, ktoré sa dáva víťazovi bodovacej súťaže na Giro d'Italia. Trojnásobný majster sveta nazbieral 136 bodov, o 18 viac ako druhý Talian Davide Cimolai (Israel Start-Up Nation) a o 20 viac ako Kolumbijčan Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates).

Sagan sa vo svojej druhej účasti na Giro d'Italia stal víťazom 10. etapy z L'Aquila do Foligna (139 km), pridal aj dve tretie, jedno štvrté a jedno piate miesto v etapách.

"Som šťastný a hrdý na to, že som sa v Miláne mohol postaviť na pódium v cyklámenovom drese. Bol to môj sen dlhé roky a teraz sa mi splnil. Rád by som sa poďakoval organizátorom, úžasným talianskym fanúšikom, ktorí sa opäť objavili pri cestách, aby nás mohli povzbudiť počas troch týždňov na týchto náročných pretekoch," uviedol Peter Sagan podľa webu svojho tímu Bora-Hansgrohe.

Pre Bora-Hansgrohe bolo Giro úspešné

Športový riaditeľ Bora-Hansgrohe Jens Zemke zhodnotil Saganov výkon, aj vystúpenie celého tímu na talianskych cestách.

"Celkovo to bolo pre nás úspešné Giro zásluhou Petra Sagana a jeho víťaznej etapy aj triumfu v bodovacej súťaži. Z pohľadu boja o celkové poradie sme po polovici pretekov prišli o Emanuela Buchmanna a to bolo pre nás trpké. Žiaľ, nedokázali sme kompenzovať jeho stratu. Odhliadnuc od toho zásluhou Sagana sme boli takmer každý deň súčasťou slávnostnej ceremónie odovzdávania cenných dresov. Jeho víťazstvo v etape sa zrodilo vďaka skvelej tímovej podpore, takže aj z tohto uhla pohľadu to bolo pre nás úspešné Giro."

Víťazom Giro d'Italia je Bernal

Celkovým víťazom Giro d'Italia sa podľa predpokladov stal Kolumbijčan Egan Bernal z tímu Ineos Grenadiers. V záverečnej časovke síce dosiahol o pol minúty horší čas ako jeho hlavný rival Talian Damiano Caruso (Bahrain - Victorious) a skončil až na 24. mieste, ale v konečnom účtovaní ho aj tak zdolal o 1:29 min.

Tretí skončil Brit Simon Yates (Team BikeExchange), ktorý zaostal za víťazom už o štyri a štvrť minúty. Petrovi Saganovi patrí v konečnom účtovaní 117. priečka s odstupom 4:46:24 h za víťazom.

Bernal nechcel príliš riskovať

Bernal ovládol Giro d'Italia dva roky po svojom premiérovom triumfe na Tour de France a stal sa súčasťou elitného klubu cyklistov, ktorí vyhrali tieto dve z troch najväčších etapových podujatí tzv. Grand Tour.

V ostatnej dekáde sa to okrem 24-ročného Kolumbijčana podarilo len Britovi Chrisovi Froomovi, Španielovi Albertovi Contadorovi a Talianovi Vincenzovi Nibalimu.

"Toto bola snáď prvá časovka, keď som netrpel a neschádzal som z bicykla frustrovaný. Naopak teším sa veľmi, lebo dnešný deň je pre mňa výnimočný. Snažil som sa čo najviac koncentrovať na svoj cieľ, čiže celkové víťazstvo. Nechcel som urobiť chybu a stratiť Giro v jednej zákrute. Z toho dôvodu som ani príliš neriskoval," komentoval Egan Bernal, cituje ho špecializovaný web Cyclingnews.com.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.