Na pretekoch Okolo Slovenska sa Sagan v 3. etape obliekol do žltého dresu lídra

v kategórii: Cyklistika 0

65. ročník pretekov Okolo Slovenska - 3. etapa (Dolný Kubín - Považská Bystrica, 193 km)

20.9.2021 (Webnoviny.sk) -

• aktualizované 18. septembra o 17.38
Slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi nevyšiel ani tretí pokus pripísať si premiérové etapové víťazstvo na pretekoch Okolo Slovenska.

V hromadnom špurte 3. etapy z Dolného Kubína do Považskej Bystrice (193 km) elitný člen tímu Bora-Hansgrohe finišoval na treťom mieste tesne pred doterajším lídrom pretekov Kolumbijčanom Álvarom Hodegom z tímu Deceuninck - Quick Step.

Práve štyri bonifikačné sekundy za tretie miesto v etape Sagana posunuli do žltého dresu lídra pretekov pred Hodega. V celkovom poradí má pred nedeľňajšou záverečnou etapou z Trenčianskych Teplíc do Trnavy (159 km) náskok dve sekundy pred Hodegom a päť sekúnd pred obhajcom celkového triumfu Nemcom Jannikom Steimlem.

Prekvapujúci víťaz

Prekvapujúcim víťazom sobotňajšej etapy sa stal Nór Kristoffer Halvorsen z prvodivízneho tímu Uno-X Pro Cycling. Druhý skončil víťaz úvodného košického prológu Austrálčan Kaden Groves z tímu BikeExchange.

V zelenom drese jazdiaci Sagan sa v závere sústredil na to, aby nestratil pozícii za Hodegom. Napokon sa mu ho v závere približne 400-metrovej cieľovej rovinky pred Okresným úradom v Považskej Bystrici tesne podarilo predstihnúť, ale obom ušli už spomenutí Halvorsen a Groves.

Rýchly pohľad do výsledkov etapy vraví, že druhým najlepším Slovákom bol Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica) na dvadsiatom druhom a tretím Matúš Štoček z českého tímu Topforex - ATT Investments na dvadsiatom treťom mieste. Považská Bystrica bola etapovým centrom pretekov Okolo Slovenska prvýkrát od roku 1980.

Pokusy o úniky

Najdlhšiu etapu na 65. ročníku Okolo Slovenska od začiatku sprevádzali pokusy o úniky. Po 47 km sa podarilo na dlhší čas vzdialiť štvorici Andrea Garosio, Alessandro Tonelli (2x Bardiani - CSF - Faizané), Roger Adriá (Equipo Kern Pharma), Matěj Zahálka (Elkov - Kasper) a Tomasz Budzinski (Mazowsze Serci Poland).

Na trase na cyklistov čakalo päť horských prémií (Zázrivá, Lutiše, Semeteš, Manínska tiesňava a Čelkova Lehota - sedlo) a tri rýchlostné prémie (Čadca, Považská Bystrica pri prejazde cieľom a v Dolných Kočkovciach).

Aktívny na prémiách

Aktívny na prémiách bol najmä Čech Zahálka, ale dôležité druhé miesto si na poslednej rýchlostnej prémii v Dolných Kočkovciach 23. km pred cieľom vybojoval Peter Sagan.

Získal nielen štyri body do hodnotenia bodovacej súťaže, ale aj dve bonifikačné sekundy, ktoré mu neskôr pomohli odsunúť Hodega z čela celkovej priebežnej klasifikácie.

Pozičný boj

Záver sa podľa predpokladov zmenil na pozičný boj silných šprintérskych tímov, ale tentoraz mala etapa nečakaného víťaza. Deceuninck - Quick Step prišiel o žltý dres lídra pretekov aj zelený dres lídra bodovacej súťaže, ktoré vlastnil Hodeg.

V zelenom síce v sobotu jazdil Sagan, ale len preto, že Hodeg mal na sebe hodnotnejší žltý. V nedeľu to bude presne naopak. Držiteľom oboch najcennejších dresov je Sagan, ale v zelenom pôjde v poslednej etape Hodeg.

Okrem toho má 31-ročný rodák zo Žiliny v držbe aj špeciálny bielo-modro-červený dres určený pre najlepšieho slovenského cyklistu.

Oživoval si staré spomienky

"Bolo dosť chladno a potom nás chytil aj dážď na posledných 80 - 90 km. Jeden šprint som mal na šprintérskej prémii približne 20 km pred cieľom a ten bol celkom v pohode. Podarilo sa mi tam vziať dve sekundy. V závere už síce nepršalo, ale stále boli mokré cesty. Bolo to dosť technické. Keď sme vošli do Považskej z mosta dolu bol kruhový objazd a tam sme vedeli, že sa bude šmýkať. Aj som bol prekvapený, že sme tam nespadli. Päťsto metrov pred cieľom bolo treba byť vpredu v poslednej zákrute, ale možno som bol až príliš vpredu. Nakoniec vyhral pretekár, ktorý šiel trochu viac zozadu," uviedol Peter Sagan pre RTVS a k profilu etapy ešte dodal: "Takmer celú som ju poznal a oživoval som si staré spomienky."

Na margo toho, že pred poslednou etapou má reálnu šancu na celkový triumf, Sagan podotkol: "Je to super, ale je to o sekundách a ešte o ničom nie je rozhodnuté. Deceuninck - Quick Step odtiahol tri etapy a my teraz máme zodpovednosť za poslednú etapu, aby to dobre dopadlo. Naozaj nie je rozhodnuté, treba bojovať až do konca. Bude to ešte v nedeľu napínavé."

Vyvrcholenie pretekov

Šesťdesiaty piaty ročník pretekov Okolo Slovensky vyvrcholí v nedeľu etapou na 159,2 km z Považskej Bystrice do Trnavy. Štart je o 11.00 h a najlepší v cieli sa očakávajú po 14.40 h.

Pretekári absolvujú tri rýchlostné prémie v Topoľčanoch, Trnave a Borovom ako aj tri vrchárske na Machnáči, v Trenčianskych Miticiach a v Hlohovci.

Fotogaléria: Peter Sagan

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.