Cyklista Alan Marangoni ukončil kariéru, najlepšie roky zažil s Petrom Saganom

v kategórii: Cyklistika 0

„Štyri roky v Liquigase s Petrom Saganom boli moje najlepšie v živote. Vtedy tam boli aj ďalší supercyklisti Vincenzo Nibali a Ivan Basso," uviedol Alan Marangoni. RÍM 31. októbra (WebNoviny.sk).

head>RÍM 31. októbra (WebNoviny.sk) -Alan Marangoni  z celej svojej kariéry najradšej spomína na to, ako pomáhal Petrovi Saganovi stať sa superhviezdou svetovej cestnej cyklistiky.

Marangoni pred niekoľkými dňami ako 34-ročný ukončil profikariéru po pretekoch Okolo Chaj-nanu v Číne a nechal priestor spomienkam najmä na roky, ktoré strávil v tíme Liquigas po boku vtedy ešte mladého a "nerozkukaného" slovenského cyklistu.

Pomáhal ostatným

"Štyri roky v Liquigase s Petrom Saganom boli moje najlepšie v živote. Vtedy tam boli aj ďalší supercyklisti Vincenzo Nibali a Ivan Basso. Ja som bol len obyčajný pretekár, ktorý pomáhal ostatným. Svoju prácu som robil dobre, ale nemal som talent vyhrávať preteky. Preto som dával všetko do pomoci lepším ako som bol ja," skonštatoval Marangoni.

Najpamätnejším dňom jeho cyklistického života bola etapa Tour de France 2013 z Montpellieru do Albi, keď aj vďaka nemu a skvelej tímovej réžii sa Peter Sagan stal víťazom etapy. "Stodvadsať kilometrov sme vtedy vpredu udávali tempo a napokon sa zbavili Cavendisha, Kittela aj Greipela. Na cieľovej čiare sa aj preto tešil Peter Sagan. Všetci sme vtedy pracovali naplno, nikto nešetril silami. Bola to pravá tímová súhra," zaspomínal si Marangoni na webe VeloNews.

Saganovi zachránil zadok

Taliansky domestik a solídny časovkár sa vtedy cítil ako etapový víťaz. Možno aj preto, že Sagan po svojom triumfe zašiel za Marangonim a uznanlivo mu pošepol: "Odviedol si úžasnú robotu. Zachránil si mi zadok."

Marangoni a Sagan boli spolu v jednom tíme počas rokov 2010 - 2014, potom sa ich cesty rozišli. Cannondale sa spojil s americkým Garmin-Slipstream a družstvo už odvtedy nemalo status WorldTour. Sagan túto novú situáciu využil na odchod do tímu ruského milionára Olega Tiňkova. "Bola to škoda, že odišiel. Tak rád by som ho nasledoval," komentoval Marangoni s odstupom niekoľkých rokov.

Sagan v nasledujúcich troch rokoch získal tri tituly majstra sveta, ale vždy sa rád vracal do Talianska, kde našiel zázemie na svojej ceste na cyklistický vrchol. Marangoni mu odporúča, aby sa konečne objavil aj na pretekoch Giro d´Italia, ktoré slovenský multišampión dosiaľ vždy vynechal zo súťažného kalendára. "Verím, že Peter už na budúci rok zavíta na Giro d´Italia. Šampión ako on by mal skompletizovať všetko. Talianska verejnosť mu je priaznivo naklonená. Napokon pozná to z pretekov Tireeno-Adriatico, ako na neho ľudia reagujú v Taliansku," dodal Marangoni, ktorý sa po kariére bude venovať cyklistickým analýzam v televíznom štúdiu.

© SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.