Pochodeň s olympijským ohňom začala svoju púť Pekingom, ako prvý ju niesol 81-ročný Luo Č'-chuan (video+foto)

v kategórii: Basketbal 0

Štafetu s pochodňou ponesie spolu viac ako 1000 osôb, prvou bol niekdajší rýchlokorčuliar 81-ročný Luo Č'-chuan.

4.2.2022 (Webnoviny.sk) - Pochodeň s olympijským ohňom pre ZOH 2022 v čínskom Pekingu v stredu začala svoju skrátenú púť. Otvárací ceremoniál podujatia v čínskej metropole je na programe už v piatok (4. februára).

Sen mnohých sa naplnil

Ako prvý pochodeň niesol 81-ročný Luo Č'-chuan, ktorý sa v minulosti venoval rýchlokorčuľovaniu a bol prvým svetovým šampiónom z Číny v niektorom zo zimných športov. Titul majstra sveta získal v roku 1963, no nikdy neštartoval pod piatimi kruhmi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Odštartovala štafeta s olympijskou pochodňou

"Dúfal som, že naša krajina bude môcť hostiť zimné olympijské hry a mal som tento sen takmer 60 rokov," vyhlásil. Športovú legendu neskôr vystriedal astronaut Ťing Chaj-pcheng a po ňom prišiel na rad 77-ročný konzultant čínskeho lunárneho programu Jie Pchej-ťien.

Šancu dostali aj niekdajší basketbalista Jao Ming či režisér Čang I-mou, ktorý je zodpovedný za piatkový otvárací ceremoniál ZOH 2022.

Pochodňová štafeta

Štafetu s pochodňou ponesie spolu viac ako 1 000 osôb. Olympijský oheň počas najbližších dní navštívi jednotlivé športoviská určené pre ZOH - v Pekingu aj v strediskách Čang-ťia-kchou a Jen-čching. Svoju púť ukončí v piatok (4. februára) na pekinskom štadióne Vtáčie hniezdo.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Odštartovala štafeta s olympijskou pochodňou

Púť pochodne sprevádzajú prísne protipandemické opatrenia, organizátori ZOH odporučili domácim obyvateľom, aby štafetu sledovali z pohodlia domovov v televízii.

Olympijský oheň pre ZOH 2022 slávnostne zapálili 18. októbra 2021 v gréckej Olympii. Slávnosť poznačili protesty aktivistov, ktorí upozorňujú na porušovanie ľudských práv v Číne.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.