Viac ako 20 Rusov dostalo od Svetovej atletiky neutrálny status a môže štartovať na medzinárodných podujatiach

v kategórii: Atletika 0

 Svetová atletika očakáva, že počas roka sa na zoznam dostanú ďalší ruskí atléti.

24.1.2022 (Webnoviny.sk) - Svetová atletika (WA) na rok 2022 pridelila status neutrálneho športovca pre 22 atlétov z Ruska. Nechýba medzi nimi ani úradujúca olympijská šampiónka vo výške Maria Lasickiené. Spomenutých 22 športovcov môže v aktuálnom roku štartovať na medzinárodných atletických súťažiach pod neutrálnou vlajkou.

Dopingová minulosť Ruska

Rusko je totiž stále suspendované v súvislosti s nedoriešenou dopingovou minulosťou. V marci by mala Lasickiené obhajovať zlato z predchádzajúcich halových majstrovstiev sveta, svetový šampionát pod strechou bude hostiť srbský Belehrad.

Do zoznamu sa dostali aj strieborná olympijská medailistka v skoku o žrdi Anželika Sidorovová či v výškar Iľja Ivaňuk - bronzový z MS 2019 v Dauhe.

Aby WA zaradila ruského atléta do spomenutého zoznamu, musel tento atlét absolvovať predpísaný počet dopingových kontrol a jeho meno nemohlo byť v minulosti spájané s dopingom. Svetová atletika očakáva, že počas roka sa na zoznam dostanú ďalší ruskí atléti.

Krajina musí uskutočniťzásadné reformy

Rusko smie na vrcholné tohtoročné podujatia - marcové halové MS v Belehrade či júlový svetový šampionát v americkom Eugene - vyslať maximálne 20 športovcov.

Uvoľňovanie opatrení voči Rusom plánuje Svetová atletika až po tom, ako sa v krajine uskutočnia významné reformy spojené s bojom proti dopingu. Ich aplikácia však mešká a aj počas prípravy reforiem Rusi dodávali upravené záznamy, aby kryli vyšetrovanie možné dopingu o elitného atléta.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.