Slovenskí športovci reagujú na odklad olympiády v Tokiu, Tóth možno o rok štartovať nebude

v kategórii: Atletika 0

Každým dňom sa k zrušeniu hier schyľovalo čoraz viac. Ozývali sa hlasy z rôznych sfér, od športovcov, národných olympijských výborov, či športových federácií.

25.3.2020 (Webnoviny.sk) -



  • aktualizované 24. marca, 16:25
Športovci Matej Tóth, Zuzana Rehák Štefečeková a ďalší predstavitelia slovenského športu reagujú na odklad Letných olympijských hier v Tokiu 2020, ktoré boli zrušené v pôvodnom termíne pre šíriacu sa pandémiu koronavírusu spôsobujúcu ochorenie Covid-19.

Ešte pred pár dňami prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach aj organizátori olympijských hier unisono hovorili o konaní hier v pôvodnom termíne, teda od 24. júla.

Každým dňom však silneli hlasy z rôznych sfér, od športovcov, národných olympijských výborov či športových federácií, aby čím skôr prišlo k odkladu OH 2020.

Koniec kariéry Mateja Tótha?

, pod piatimi kruhmi zlatého na 50 km v Riu de Janeiro 2016.

Po popoludňajšom verdikte MOV doplnil: "Počkáme a uvidíme… Musím to najskôr prebrať s trénerom Maťom Spišiakom, šéftrénerom SAZ Maťom Pupišom, šéfom nášho zväzu Peťom Korčokom, mojím zamestnávateľom VŠC Dukla Banská Bystrica a, samozrejme, doma s mojimi babami."

Zväz s rozhodnutím plne súhlasí

poznamenala: "Toto rozhodnutie bolo určite nesmierne náročné, avšak očakávané a nevyhnutné pre zdravie a bezpečnosť všetkých. Pevne dúfam, že sa mi tohtoročná sezóna presunutím hier neskončí a čoskoro sa všetci vrátime do prípravy na budúcoročné olympijské hry Tokio 2020!"

nezostalo nič iné len akceptovať verdikt MOV.

.

.

Odklad bol nevyhnutný

"V každom prípade to nie je dobré rozhodnutie pre šport, ale v danej situácii sa nič iné nedalo urobiť. Keď k tomu zodpovední pristúpili, bolo to zrejme nevyhnutné. Úžasne sa skomplikuje život všetkým športovcom z celého sveta, ako aj logistiku a organizáciu, ktorá sa pripravuje dlhodobo. Myslím si, že ani presun OH nebude taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať. Vznikne veľmi veľa otázok - nielen finančných, ale aj športových, o ktorých teraz ani netušíme. Navyše, pre niektorých športovcov to znamená aj koniec kariéry. Teraz to mal byť pre nich vrchol, ale o rok už v Tokiu nebudú štartovať," povedal pre agentúru SITA viceprezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) a predseda Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) Zdenko Kríž.

verila, že olympijské hry sa uskutočnia v roku 2020.

"Tak som bola nastavená. Ja som už mala istotu účasti a robotu s vybojovaním miestenky za sebou. Veľa športovcov však ešte malo pred sebou kvalifikáciu. Nikto na svete nevie povedať, dokedy bude súčasná situácia s koronavírusom trvať. Keby sa hry uskutočnili teraz, veľa športovcov by nemalo možnosti splniť limity a dokončiť kvalifikačný proces, ako bolo pôvodne plánované, a rovnako ani podmienky na prípravu. Z tohto pohľadu je to pre týchto športovcov asi fajn. Nič s tým nenarobím a ešte musím informáciu o odklade spracovať. Predpokladám, že kompetentní brali do úvahy v prvom rade zdravie športovcov, organizátorov, dobrovoľníkov a ďalších účastníkov. Navyše, zrejme chcú usporiadať plnohodnotné hry aj s divákmi," povedala pre agentúru SITA Zuzana Rehák Štefečeková, dvojnásobná strieborná olympijská medailistka v trape.

Moška rozhodnutie očakával

.

Štvrtýkrát v histórii sa stane, že OH sa neuskutočnia podľa plánu. V roku 1916 prvá svetová vojna mala za následok zrušenie OH v Berlíne, druhá svetová vojna "zrušila" OH 1940 v Tokiu a OH 1944 v Londýne. V uvedených prípadoch sa OH nekonali v náhradnom termíne.



Reakcie ďalších športovcov SR na odklad OH z leta 2020 na rok 2021

Jakub Grigar (vodný slalom): "Pre mňa znamená odklad, že mám o rok viac času, aby som sa poriadne pripravil na olympiádu. Môžem popracovať na mojich slabých stránkach. Z tohto pohľadu to môžem zobrať ako výhodu."

Barbora Mokošová (športová gymnastika): "Pre mňa preloženie olympiády nie je veľký šok, bola som na to celkom pripravená. Myslím si, že je to v momentálnej situácii najlepšie riešenie. Veľmi veľa športovcov sa ešte nekvalifikovalo a nemá miestenku. Všetky športoviská sú zatvorené. Nedá sa športovať, všetky podujatia sa rušia. Momentálne je koronavírus tak rozšírený, že by olympijské hry neboli bezpečné. Vnímam to ako správne rozhodnutie."

Ján Volko (atletika): "Veľmi ťažko sa mi to teraz ešte hodnotí vzhľadom na to, že rok 2021 je ešte veľmi ďaleko. Máme tam dva vrcholy - majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy. Bude tam dosť podujatí a neviem, ako sa budú riešiť majstrovstvá sveta v Eugene. Bude to veľmi zaujímavé, ale v každom prípade je to smutné. Lepšie nech sa olympiáda uskutoční o rok - o dva ako vôbec."

Richard Tury (skejtbording): "Odloženie olympijských hier je rozumný krok z hľadiska toho, čo sa deje vo svete. Momentálne nemá takmer žiadny športovec kde trénovať, všetci musia ostať doma. Ak sa hry presunú o rok, bude to olympiáda, ako ju každý pozná."

Patrik Jány (športová streľba): "Chvíľku z toho ešte budem smutný, mala to byť moja premiéra a veľmi som sa tešil. Je to však určite správne rozhodnutie vzhľadom na aktuálnu situáciu. Máme ďalší rok na prípravu, tak sa ho pokúsim využiť čo najlepšie."

Alexandra Longová (lukostreľba): "Odloženie OH 2020 som trochu predpokladala, študovala som biológiu a viem, že zbaviť sa takéhoto globálneho vírusu nie je jednoduché. Dúfala som, že organizátori budú súcitiť so športovcami, ktorí sa nemôžu pripravovať a zaistia, aby všetci mali férové podmienky na prípravu. Určite som pokojnejšia, keďže viem, že v týchto podmienkach by som nemohla trénovať naplno. Pokojnejšia budem aj čo sa týka kvalifikačného procesu."

.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.