Video: Piata etapa Binckbank Tour patrila Boomovi, skvelý Sagan bol v špurte najlepší (aktualizované)

v kategórii: Motoršport 0

Sagan získal 6 bonifikačných sekúnd, ale na posun na čelo celkovej priebežnej klasifikácie mu to nestačilo. aktualizované 11. augusta, 18:54 SITTARD 11. augusta (WebNoviny.sk).

Holanďan Lars Boom z tímu LottoNL-Jumbo sa stal víťazom 5. etapy na cyklistických pretekoch BinckBank Tour zaradených do kalendára World Tour.

Boom unikol v záverečnom kilometri etapy so zvlneným profilom so štartom aj cieľom v Sittard-Geleene (167,3 km) a už ho nikto nechytil. V špurte skupinky favoritov s odstupom 3 sekúnd bol najlepší Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), ktorý zdolal svojho tradičného rivala Belgičana Grega van Avermaeta (BMC Racing).

Sagan získal 6 bonifikačných sekúnd, ale na posun na čelo celkovej priebežnej klasifikácie mu to nestačilo. Novým lídrom sa stal Boom o 2 sekundy pred Saganom, tretí je ďalší Holanďan Tom Dumoulin s mankom 8 sekúnd. Doterajší líder Švajčiar Stefan Küng (BMC Racing) prišiel do cieľa s väčším odstupom a prišiel o pozíciu v prvej desiatke celkového poradia.Dve sekundy za lídrom


"Bola to ďalšia tvrdá a rýchla etapa na BinckBank Tour. Náš tím sa opäť predstavil v dobrom svetle, vyvinul silnú snahu v pelotóne. Keď nastala selekcia, dostal som sa do čelnej skupiny spolu so všetkými najlepšími pretekármi. Nespolupracovali sme však dostatočne a Boom nám unikol. Utvoril si náskok a dotiahol to až do konca. Mne sa podarilo získať 6 sekúnd za druhé miesto v šprinte. Som spokojný s dnešným výsledkom. Celkovo som len 2 sekundy za lídrom a pred nami sú ešte dve etapy," povedal Peter Sagan podľa webu jeho zamestnávateľa Bora-Hansgrohe.

"Jarné klasiky mi tento rok nevyšli podľa predstáv, v cieli sa vo mne miešali hnev a radosť. V posledných týždňoch a mesiacoch som pracoval naozaj tvrdo, aby som sa dostal do dobrej formy, preto som taký šťastný. Dúfam, že som späť v najlepšej forme," povedal Lars Boom, cituje ho web Cyclingnews.

Piata etapa bola vhodná na úniky


Dvojnásobný majster sveta Sagan zatiaľ nezaokrúhlil počet profesionálnych víťazstiev na ceste na sto, ale opäť nemal k víťazstvu ďaleko. Etapa s klasikárskym profilom pripomínajúca jarné jednorazovky s 18 "kopčekmi" vrátane Caubergu či Kruisbergu bola vhodná na úniky.

Po 30 km unikli siedmi cyklisti Michael Hepburn (Orica-Scott), Petr Vakoč (Quick-Step Floors), Kevin van Melsen (Wanty-Groupe Gobert), Elmar Reinders (Rompoot - Nedelandse Loterij), Jenthe Biermans (Kaťuša-Alpecin), Gediminas Bagdonas (AG2R La Mondiale), Piet Allegaert (Sport Vlaanderen - Baloise), ich náskok bol spočiatku 2:30 min a v polovici etapy až 4:30 min.

Stefan Küng mal technické problémy


V závere etapy cyklisti absolvovali dvakrát 39 km dlhý okruh v Sittarde. Pri zvonení do záverečného okruhu bola stále vpredu sedmička s náskokom 1:20 min pred pelotónom, ten už bol rozdelený na niekoľko skupín. Ešte o polminútu viac zaostával líder celkovej klasifikácie Stefan Küng (BMC Racing), ktorý mal technické problémy. Počkali ho tímoví kolegovia Jean-Pierre Drucker, Manuel Quinziato a Nathan van Hooydonck.

V záverečných 20 km sa rozpadla aj čelná skupina, vpredu zostal Čech Petr Vakoč, ktorý na tzv. zlatom kilometri 16 km pred cieľom získal 3 bonifikačné sekundy. Tím Bora-Hansgrohe jazdiaci pre Petra Sagana sa už takmer dotiahol na jazdcov vpredu a všetko mal pod kontrolou.

Vybojované druhé miesto pre Sagana


Dvanásť kilometrov pred cieľom sa sformovala silná 13-členná skupina, v ktorej nechýbal Peter Sagan. Nebol v nej však líder BBT Küng, ktorý bol až v tretej skupine. Vpredu bol z pôvodného úniku Vakoč, ale aj víťaz Giro d´Italia Tom Dumoulin (Sunweb) či Belgičan Tim Wellens (Lotto-Soudal).

Sagan bol aktívny, ale odtrhnúť sa mu nepodarilo. Zozadu sa k unikajúcim neskôr pridali aj belgické esá Greg van Avermaet (BMC Racing) a Philippe Gilbert (Quick-Step Floors). Jeden a pol kilometra pred cieľom sa snažil uniknúť Lars Boom (LottoNL-Jumbo) a aj sa mu to podarilo.

Výborný časovkár na záverečnom miniokruhu nenašiel premožiteľa a s náskokom približne 30 metrov triumfoval pred Petrom Saganom a Gregom van Avermaetom.

Binckbank Tour 2017


5. etapa (Sittard-Geleen - Sittard-Geleen, 165 km): 1. Lars Boom (Hol.) LottoNL-Jumbo 3:43:46 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 3. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing, 4. Oliver Naesen (Belg.) Ag2r La Mondiale, 5. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo, 6. Philippe Gilbert (Belg.) Quick-Step Floors - všetci +3 s

Poradie po 5. etape: 1. Lars Boom (Hol.) LottoNL-Jumbo 15:23:17 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +2 s, 3. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb +8, 4. Tim Wellens (Belg.) Lotto Soudal +19, 5. Jasha Sütterlin (Nem.) Movistar, 6. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing - obaja +27

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.