Čistejšie hrali len Rusi. V čom Slováci príjemne prekvapili a v čom totálne sklamali?

v kategórii: Hokej autor: Michal Sedlák 0

Slováci majú svoje účinkovanie na MS 2018 za sebou.

Slováci na MS v Dánsku dohrali. K postupu do štvrťfinále im chýbalo málo, len vydržať záverečných deväť sekúnd riadnej hracej doby v úvodnom zápase s Českom. Nad rozliatym mliekom je zbytočné plakať. Poďme si zhodnotiť pozitíva a negatíva nášho tímu.

Disciplinovanosť, oslabenia, zvýšená adaptácia na nový herný systém. To sú hlavné pozitíva. V hre v oslabeniach skončili Slováci po základných skupinách na tretej priečke. Ramsayho družina ustála 85,71 % "oslaboviek" na turnaji bez inkasovaného gólu. Lepší v tomto ukazovateli boli len Kanada (92 %) a Fínsko (88 %). Pozitívne musíme hodnotiť našu hru v oslabení najmä v kontexte toho, že na olympiáde v Pjongčangu to bola jedna z našich najväčších slabín.

Disciplinovanosť - po Rusoch sme boli druhým najmenej vylučovaným tímom. Inkasovali sme 46 trestných minút, priemerne na zápas 6:34. Čistejšie hrali len Rusi, tí dokonca inkasovali len 32 trestných minút a priemerne na zápas 4:34.

Adaptácia na herný systém - s pribúdajúcim časom sa Ramsaymu darí zabudovávať prvky nového herného systému do nášho prejavu čoraz zreteľnejšie. Dokázali sme potrápiť silných Čechov aj Švédov, s oboma sme prehrali až po predĺžení a priznajme si, v oboch prípadoch sme mali určite aj na trojbodové výhry. Keď dodržiavame náš systém, dokážeme narobiť problémy aj silným súperom. Veď Švédsko malo výber nabitý hráčmi NHL. Za rok práce odviedol Craig Ramsay pri našom tíme kusisko roboty. O rok na MS na Slovensku to bude iste ešte lepšie.

Aj keď Slovensko piaty rok v rade chýba vo štvrťfinále, netreba si zúfať. Od strieborných MS 2012 v Helsinkách sme získali najvyšší počet bodov v základnej skupine - 11. Oproti vlaňajšiemu šampionátu v Nemecku sme sa zlepšili takmer trojnásobne (vlani sme mali na konte 4 body). Čísla hovoria jasne - za posledných 6 rokov sme odohrali najlepšiu základnú časť. Sme na dobrej ceste. Nedalo sa čakať, že keď prídu Šatan s Ramsaym, veci sa zlepšia ako mávnutím čarovného prútika. Za rok sme zaznamenali veľký progres. Treba byť trpezliví a časom sa dostavia ešte príznačnejšie výsledky.

A teraz k negatívam. Najviac nás stála nestabilita výkonov. Ako povedal kapitán Andrej Sekera, je nepochopiteľné, že dva dni po sebe ako keby hral celkom iný tím. Naša herná tvár sa prudko menila doslova z minúty na minútu, z tretiny na tretinu. Hráči často opakovali, že hrali len 20 či 40 minút a to v modernom hokeji na úspech proti kvalitným súperom nestačí. Veľké výkyvy v hernom prejave môžu súvisieť aj s mentálnou stránkou.

Presilovky. Tie nám príliš nešli. Len päť tímov ich malo na turnaji horšie ako my. Mali sme 20-percentné využitie. Treba ďalej pracovať na zjednodušovaní hry v početnej výhode, čo najčastejšie sa snažiť strieľať a pokúšať sa o dorážky z predbránkových priestorov. Tak sa hrá v súčasnom hokeji, z týchto priestorov padá najviac gólov. Kombinácie do prázdnej bránky sú už dávnym prežitkom a k úspechom nevedú.

Zápasy proti Švédom a Bielorusom nám v útoku vyšli nadpriemerne. Ale aj tak na ofenzíve treba pracovať. Je zrejmé, že nám chýbajú individuality v útoku, lídri schopní rozhodovať zápasy, osobnosti schopné strhnúť tím, kreatívni útočníci, ktorí dokážu vymyslieť nečakanú geniálnu prihrávku, rozdieloví hráči. V súbojoch so Švajčiarskom či Ruskom sme boli v ofenzíve nuloví. Nedokázali sme podržať puk v tretine súpera, ani vymyslieť súvislejšiu akciu.

Ako to už býva, v našej hre sa vyskytli pozitíva aj negatíva. Ak udržíme pozitíva v našom prejave a tvrdo zapracujeme na tom, čo nám nešlo, budeme ďalej rásť. Celkový progres pod taktovkou Šatana ako generálneho manažéra a Ramsayho ako hlavného kouča je zrejmý. Ukázali sme, že sa dokážeme poučiť z chýb - na olympiáde sme horeli v nedisciplinovanosti a hre v oslabení, na MS sme to pretavili na našu najväčšiu zbraň. V takomto duchu treba pracovať naďalej. Výsledky sa časom dostavia.