Slovenskí futbalisti sú v druhej zo štyroch divízií Ligy národov, žreb skupín bude v januári

v kategórii: Futbal 0

Súpermi Slovenska v premiérovej edícii Ligy národov bude jeden z kvarteta Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina a jeden zo štvorice Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko. NYON 11. októbra (WebNoviny.sk).

Európska futbalová únia (UEFA) v stredu v súvislosti s pripravovanou Ligou národov 2018/2019 zverejnila definitívne rozdelenie krajín do divízií na základe októbrového umiestnenia v príslušnom rebríčku.

Slovensko figuruje v druhej (B) zo štyroch výkonnostných skupín (A, B, C, D). Liga národov do značnej miery nahradí väčšinu medzištátnych prípravných súbojov počas asociačných termínov, ponúka tiež možnosť kvalifikovať sa na kontinentálny šampionát.

Rozdelenie krajín podľa rebríčka UEFA


Päťdesiatpäť krajín rozdelili do výkonnostných skupín podľa umiestnenia v renkingu národných mužstiev, v ktorom koeficient krajiny vzniká na základe výsledkov z MS 2014 (aj kvalifikácia), ME 2016 (aj kvalifikácia) a MS 2018 (len kvalifikácia).

Slovákom momentálne patrí 16. priečka; v septembri boli na 15., v marci na 17. a v januári na 21. pozícii. Najlepších 12 krajín preniklo do A-divízie, ďalších 12 do B-divízie, nasledujúcich 15 do C-divízie a zostávajúcich 16 do D-divízie.

V "áčku" a "béčku" vzniknú štyri trojčlenné skupiny, v "céčku" jedna trojčlenná a tri štvorčlenné a v "déčku" štyri štvorčlenné. Zápasy v skupinách naplánovali na september až november 2018, hrá sa systémom každý s každým doma aj vonku. Žreb skupín sa uskutoční 24. januára 2018 vo švajčiarskom Lausanne; v tento deň predstavia tiež trofej, o ktorú budú národné tímy bojovať.

Víťazi skupín A-divízie na Final Four


Slováci sú pred žrebom v rámci B-divízie v prvom z troch košov vedno s Rakúskom, Walesom a Ruskom. Súpermi SR v premiérovej edícii súťaže bude jeden z kvarteta Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina a jeden zo štvorice Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko.

Najslabšie mužstvo z každej zo skupín klesne o jednu divíziu, víťaz každej zo skupín postúpi do vyššej. Víťazi štyroch skupín v rámci A-divízie si v júni 2019 zmerajú sily na turnaji Final Four. Kvarteto tímov si prostredníctvom Ligy národov v play-off v marci 2020 vybojuje postup na ME 2020.

Liga národov 2018/2019

  • rozdelenie krajín do divízií pred januárovým žrebom podľa októbrového umiestnenia v rebríčku UEFA

A-divízia (4x 3 tímy):


1. kôš: Nemecko, Portugalsko, Belgicko, Španielsko

2. kôš: Francúzsko, Anglicko, Švajčiarsko, Taliansko

3. kôš: Poľsko, Island, Chorvátsko, Holandsko

B-divízia (4x 3 tímy):


1. kôš: Rakúsko, Wales, Rusko, SLOVENSKO

2. kôš: Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina

3. kôš: Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko

C-divízia (1x 3 tímy, 3x 4 tímy):


1. kôš: Maďarsko, Rumunsko, Škótsko, Slovinsko

2. kôš: Grécko, Srbsko, Albánsko, Nórsko

3. kôš: Čierna Hora, Izrael, Bulharsko, Fínsko

4. kôš: Cyprus, Estónsko, Litva

D-divízia (4x 4 tímy):


1. kôš: Azerbajdžan, Macedónsko, Bielorusko, Gruzínsko

2. kôš: Arménsko, Lotyšsko, Faerské ostrovy, Luxembursko

3. kôš: Kazachstan, Moldavsko, Lichtenštajnsko, Malta

4. kôš: Andorra, Kosovo, San Maríno, Gibraltár

Termíny Ligy národov 2018/2019:


september - november 2018: zápasy v skupinách

jún 2019: Final Four

marec 2020: play-off o účasť na ME 2020


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.