Liga národov a kvalifikácia na Euro v roku 2020. Ako to prebehne?

v kategórii: Futbal autor: Filip Čanda 0

V najbližšom období európskeho futbalu uvidíme úplne iný obraz ako ten, na ktorý sme už boli dlhšie zvyknutí.

Pred najbližším Eurom, ktoré sa v júni 2020 odohrá až v 13 európskych miestach po celom kontinente, sa neuskutoční klasická kvalifikácia so začiatkom okamžite po Majstrovstvách sveta v Rusku, teda v septembri 2018. Kvalifikácia sa začne až v marci 2019. Bude v nej dokopy 10 skupín (5 po 5 mužstiev, ďalších 5 po 6 mužstiev). Prví dvaja z každej skupiny idú ďalej na vrcholný šampionát.

Kvalifikácia sa bude hrať v dvojzápasoch v marci, júni, septembri, októbri a novembri 2019. O zvyšku rozhodne Liga národov. Turnaj sa začne v septembri 2018 a budú v ňom 4 skupiny, v ktorých si každý zahrá zápasy, ktoré úplne nahradia priateľské duely, s tímami na podobnej úrovni rankingu FIFA. Skupiny budú vyzerať takto (v každej divízii vzniknú štyri skupiny):

A-divízia:

1. kôš: Nemecko, Portugalsko, Belgicko, Španielsko

2. kôš: Francúzsko, Anglicko, Švajčiarsko, Taliansko

3. kôš: Poľsko, Island, Chorvátsko, Holandsko

B-divízia:

1. kôš: Rakúsko, Wales, Rusko, Slovensko

2. kôš: Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina

3. kôš: Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko

C-divízia:

1. kôš: Maďarsko, Rumunsko, Škótsko, Slovinsko

2. kôš: Grécko, Srbsko, Albánsko, Nórsko

3. kôš: Čierna Hora, Izrael, Bulharsko, Fínsko

4. kôš: Cyprus, Estónsko, Litva

D-divízia:

1. kôš: Azerbajdžan, Macedónsko, Bielorusko, Gruzínsko

2. kôš: Arménsko, Lotyšsko, Faerské ostrovy, Luxembursko

3. kôš: Kazachstan, Moldavsko, Lichtenštajnsko, Malta

4. kôš: Andorra, Kosovo, San Maríno, Gibraltár

Víťazi skupín v divízia A si zahrajú semifinále a neskôr aj finále v júni 2019. Najhoršie tímy môžu spadnúť do nižšej kategórie, tímy z Béčka môžu v prípade výhry vo svojej skupine postúpiť o poschodie vyššie. Z každej divízie sa následne vyberú 4 najlepšie tímy, ktoré nepostúpili na Euro 2020 z riadnej kvalifikácie. Tieto štyri si systémom prvý so štvrtým a druhý s tretím, zahrajú vzájomné semifinále na jeden zápas a víťazi na seba narazia vo finále (ktoré budú dokopy štyri) a víťazi doplnia 20 už kvalifikovaných mužstiev na Eure a bude tak naplnený finálny počet účastníkov na 24. Playoff o Euro na základe výsledkov z Ligy národov sa odohrá vždy na jeden zápas a bude tomu tak v marci 2020, teda tesne pred záverečným šampionátom.

Liga národov sa následne vydá na svoje druhé pokračovanie v septembri 2020 a rovnako z nej môžu postúpiť účastníci na MS v Katare po vzore z kvalifikácie na Euro 2020. Liga národov má z každej reprezentačnej prestávky vytvoriť nie priestor na oddychové zápasy, ale na úplne seriózne zápasy, ktoré neradno vypúšťať. Nepotešia sa kluboví tréneri ale na druhej strane zástupcovia zo 4. ligy v rámci Ligy národov áno, pretože takto je isté, že na Eure bude nejaký väčší či menší futbalový trpaslík, aspoň na základe rankingu.