Čile si sťažovalo a FIFA mu uznala pravdu. Lenže to ich stálo MS v Rusku

v kategórii: Futbal autor: Filip Čanda 0

Neuveriteľná zhoda náhod stála futbalistov Čile účasť na Majstrovstvách sveta v Rusku. Aktuálni majstri Južnej Ameriky doplatili na vlastné reklamácie.

Celý problém vznikol v nasadení Paraguajčana Nelsona Cabreru v zápasoch Bolívie. Išlo o neoprávnený štart tohto futbalistu, ktorý nastal v zápase Čile doma s Bolíviou, ktorý sa skončil remízou 1-1. FIFA túto chybu uznala a priznala Čiľanom kontumačnú výhru 3-0. Lenže Bolívia nasadila Cabreru aj v zápase s Peru, ktorý doma Bolívia vyhrala 1-0. Tak sa aj tento zápas skončil kontumačnou výhrou 3-0 pre Peru.


Čile si síce polepšilo o dva body na základe reklamácie u FIFA, lenže nechtiac pomohlo k trom bodom aj Peru. Oba tímy skončili v kvalifikácie na MS v Rusku s 26 bodmi. Kvôli lepšiemu skóre (Peru malo +1 a Čile -1) na piatom mieste zaručujúcom baráž s Novým Zélandom skončilo Peru. Keby Čile vtedy nenapadlo chybu FIFA, síce by zápas s Bolíviou skončil 1-1 ako to bolo prvotne, ale taktiež by výsledok zápasu Bolívia-Peru v podobe 1-0 ostal v platnosti. 

Byť by tieto výsledky ostali v platnosti až dodnes, Čile by hralo baráž. Reklamácia, ktorú samo iniciovalo, ho v podstate stáli účasť v Rusku. Čile vyhralo Copa América v rokoch 2015 a 2016 a bolo vo finále Pohára konfederácii v tomto lete. Lenže teraz ostala zlatá generácia čilského futbalu bez Mundialu. Možno aj kvôli kuriozite.